Cytológia

Naše pracovisko disponuje špecializovaným cytologickým laboratóriom, ktoré spracováva materiál získaný sterom, aspiráciou alebo punkciou tekutého obsahu telových dutín, nenádorových a nádorových cýst z rôznych lokalít ľudského organizmu (ster z krčka maternice, pľúcna cytológia, výpotky, cytológia krčných cýst, štítnej žľazy a pod.). Cytológia je rozčlenená na gynekologickú a negynekologickú.
 
Negynekologický materiál sa natrie na sklíčka alebo spracuje do cytoblokov. Nátery sa farbia podľa May-Grünwald-Giemsu a Papanicolaua, pri rezoch z cytoblokov sa používajú, okrem základného HE farbenia rôzne histochemické aj imunohistochemické farbenia, hlavne na rozlíšenie reaktívnych a malígnych buniek výpotkov.
 
Gynekologická cytológia sa zaoberá vyšetrením sterov z krčku maternice hlavne zo špecializovaných ambulancií gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia FNsP Žilina. Tento typ cytológií sa farbí podľa Papanicolaua a hodnotí podľa systému Bethesda II.
Prvotné hodnotenie všetkých cytológií vykoná špecializovaná cytologická laborantka – skrínerka, ktorá posunie všetky abnormálne nálezy atestovanému patológovi. Nutné je dodať, že cytologické vyšetrenie je metóda prebioptická, diagnostika je limitovaná a v mnohých prípadoch len nesie odkaz na nutnosť bioptického vyšetrenia.
PAT cyt1
PAT cyt1
PAT cyt2
PAT cyt2

Vytlačiť