Cholangioskopické vyšetrenie

Cholangioskopia veľmi úzko súvisí s vyšetrením ERCP, ktorá je veľmi jednoducho povedané jej základom.


Cholangioskopia je endoskopická metóda, ktorá slúži k diagnostike a liečbe ochorení žlčových ciest. Cholangioskop umožní popozerať vnútro žlčových ciest „na vlastné oči“ a umožní zavedenie aj nástrojov. Môže tak byť použitý k rozbitiu kameňov, odobraní biopsií k histologickému vyšetreniu, zavedenie stentu v zúženom mieste či k zástava krvácania.


Indikácie: Cholangioskopia sa realizuje pri nenádorových i nádorových ochorenia žlčových ciest. Ako napríklad veľké žlčové kamene neodstrániteľné pomocou ERCP, zúženie žlčových ciest nejasnej príčiny, podozrenie na rakovinu žlčových ciest a krvácanie do žlčových ciest.

Samotné vyšetrenie: Pacient musí byť nalačno a s predstihom je nutné vysadiť krvi. Pacientovi je v polohe vľahu do úst zavedený endoskop s bočnou optikou, ktorá je následne cez pažerák a žalúdok zavedená do dvanástnika do oblasti vyústenia žlčových ciest do čreva (Vaterská papila). Následne sa žlčové cesty nasondujú a pracovným kanálom endoskopu sa do nich zasunie veľmi tenká hadička, ktorá je v podstate tiež plnohodnotným endoskopom, má vlastnú kameru a zdroj svetla. Zákrok môže trvať rôzne dlhú dobu 30-60min- ak si to vyšetrenie vyžaduje aj dlhšie, nebýva bolestivý, ale môže byť nepríjemný. Preto toto vyšetrenie robíme len v spolupráci s anestéziológmi v celkovej anestézii.

cholangioskopia acholangioskopia b

Obrázok č.6 A – nasondovanie žlčových ciest B – nádor v žlčových cestách

Riziká vyšetrenia:

podobné ako pri ERCP – akútny zápal podžalúdkovej žľazy, infekcia žlčových ciest, krvácanie, alebo prederavenie žlčových ciest, ale napriek možným rizikám je to bezpečná diagnostická a terapeutická metóda zobrazenia žlčových ciest.

Informovaný súhlas s cholangioskopiou – tu na stiahnutie


Vytlačiť