O oddelení

Vedúci lekár

MUDr. Ján Bašo

041 5110 604

Zástupca vedúceho lekára

MUDr. Peter Haupt

041 5110 604

Vedúca sestra

Mgr. Jarmila Bodnárová

041 5110 467

 

Sídlo oddelenia: Areál FNsP Žilina (objekt K, 3. poschodie)


Ambulancie:

  • • Gastroenterologická,
  • • Hepatologická (NEORDINUJE)
  • • Konziliárna.
Gastroenterologické centrum tvoria tri ambulancie a jedna expektačná izba s dvoma lôžkami.
Hlavnou náplňou práce zdravotníckeho tímu je diagnostika, liečba a prevencia ochorení tráviaceho traktu, pečene, žlčníka, žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy u dospelých pacientov.
Endoskopické vyšetrenie vykonávame ohybnými optickými prístrojmi- video endoskopmi. Medzi vyšetrenia horného tráviaceho traktu patrí ezofagoskopia, gastroskopia, ERCP. Počas tohto vyšetrenia dokážeme vykonať malé zákroky ako sú polypektómia, extrakcia cudzieho telesa, ligácia pažerákových varixov, ošetrenie krvácajúcich lézií a taktiež odber tkaniva na histologické vyšetrenie. Na našom pracovisku vykonávame aj transnazálnu gastroskopiu (vyšetrenie žalúdka cez nos). Pri vyšetrení ERCP vykonávame zákroky na žlčových cestách ako je sfinkteropapilotómia, extrakcia konkrementov, zavádzanie stentov do žlčových ciest.
K vyšetreniam dolného tráviaceho traktu patrí rektoskopia, sigmoideoskopia, kolonoskopia. Počas tohto vyšetrenia dokážeme vykonať malé zákroky ako sú polypektómia, mukosektómia, extrakcia cudzieho telesa, ošetrenie krvácajúcich lézií a odber tkaniva na histologické vyšetrenie. Vo výnimočných prípadoch vykonávame aj kolonoskopiu v celkovej anestéze.

Za posledné obdobie zaznamenala gastrointestinálna endoskopia značný rozvoj s čím súvisí spoľahlivejšia a presnejšia diagnostika a liečba, ale aj zdokonaľovanie endoskopických prístrojov, ktoré sú ohybnejšie a tenšie.

Pacienti sa na akékoľvek vyšetrenie v rámci našej ambulancie objednávajú osobne, telefonicky alebo mailom. Urgentné stavy vyšetrujeme prednostne.

Ordinačné hodiny:          
pondelok – piatok 700 – 1530        
  1530 – 700 urgentná endoskopia cestou urgentného príjmu
sobota a nedeľa   pohotovosť, len urgentné stavy cestou urgentného príjmu

Pri vstupe do ambulancie je potrebné predložiť preukaz poistenca, výmenný lístok, odporúčanie od obvodného lekára alebo špecialistu, zdravotnú dokumentáciu.
 

Vytlačiť