Počet COVID hospitalizácií sa zdvojnásobil

V priebehu týždňa vzrástol vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 viac ako dvojnásobne. Situácia sa výrazne zhoršila počas uplynulého víkendu a v pandemickom pavilóne je k dnešnému dňu hospitalizovaných už 83 pacientov, z nich 6 s pripojením na invazívnu alebo neinvazívnu ventiláciu. V pavilóne pediatrie sú navyše v izolovanej časti hospitalizovaní ďalší traja detskí pacienti s ochorením COVID-19, najmladšie dieťa má osem mesiacov.

Aktuálne prebiehajúca vlna pandémie nového koronavírusu v znamení variantu omikron síce ešte nezaplnila všetky dostupné kapacity COVID pavilónu žilinskej nemocnice, no rýchlosť šírenia a infekčnosť priniesla personálne obmedzenia, ktoré komplikujú zostavenie služieb. „Momentálne nám chýba 96 zamestnancov z dôvodu ochorenia COVID-19 a ďalších 100 je na PN z iného dôvodu alebo doma s dieťaťom. Spolu je to približne 10 % z celkového počtu našich pracovníkov," zdôraznil riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík s tým, že napriek tomu situáciu zatiaľ zvládajú vďaka spolupráci jednotlivých tímov. „Ďakujeme všetkým, ktorí obetavo pomáhajú nad rámec plánovaných služieb a zo dňa na deň zastupujú svojich kolegov, čo so sebou prináša viac práce a tlaku, aby sme dokázali plne zabezpečiť akútnu starostlivosť o našich pacientov na každom z oddelení. Všetci sme unavení, ale veríme, že nasledujúce týždne sa stav opäť stabilizuje," dodal E. Dorčík.

2370 fnsp zapocet covid hospitalizacii vzrastol v ziline dvojnasobne jpg

Žilinská nemocnica ponúka na svojej webstránke www.fnspza.sk tiež prehľadnú informačnú grafiku, v ktorej popisuje základné príznaky ochorenia COVID-19 variantu omikron, ďalší postup pre pacientov a zároveň jednoduché kroky, ako postupovať, ak osoba dostane správu s pozitívnym výsledkom testu na COVID-19 alebo sa v rodine či okolí objaví pozitívne testovaný kontakt.  Dokument je k dispozícii v sekcii Aktuálne – Informácie pre občanov v súvislosti s aktuálnym výskytom koronavírusu alebo na Facebooku @nemocnicazilina.

Na stiahnutie

FNsP ZA_COVID leták omikron.pdf