Deň narcisov sa vracia aj do žilinskej nemocnice

Po dvoch rokoch žiari Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline opäť nažlto. Návštevníci a zamestnanci zdravotníckeho zariadenia môžu počas dnešného dňa podporiť verejnoprospešnú zbierku Ligy proti rakovine. Pokladničku s viditeľným označením 26. ročníka Dňa narcisov nájdu pred hlavnou bránou do areálu nemocnice a v Klientskom centre na prízemí hlavnej budovy polikliniky.

2400 fnsp zaden narcisov pomaha v zilinskej nemocnici organizovat tim oddelenia onkologie jpg

Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie žilinskej nemocnice sa každoročne intenzívne zapája a pomáha s organizáciou Dňa narcisov. Ako uviedla vedúca sestra žilinskej onkológie a zároveň členka Ligy proti rakovine v pobočke Žilina Jana Ďurajková, dobrovoľníci sa tešia, že po posledných dvoch covidových rokoch môžu priniesť žlté narcisy znovu priamo medzi ľudí. „Sme radi, že sa zbierka vracia do ulíc. Pandemické obdobie bolo pre nás v nemocnici mimoriadne náročné a zároveň prinieslo nesmierne ťažké chvíle pre našich onkologických pacientov. Veríme, že sa dnes čo najviac ľudí rozhodne vyjadriť solidaritu a prispieť na významné zlepšenia, ktoré Liga proti rakovine prináša pacientom s rakovinou, organizáciám i zariadeniam, ktoré sa o nich starajú," uviedla J. Ďurajková s tým, že žlté narcisy od rána rozdávajú v nemocnici, ale tiež v celom meste Žilina, oficiálne označení dobrovoľníci v tričkách s logom Ligy proti rakovine a identifikačným číslom. Okrem zamestnancov FNsP Žilina sa v žilinskom regióne zapájajú členky Únie žien Slovenska, Žilinské Venuše, žiaci a učitelia z okresov Žilina a Kysucké Nové Mesto.

2401 fnsp zazlte narcisy dnes rozziarili pacientov i zamestnancov nemocnice jpg

V predchádzajúcich rokoch získalo časť z výťažku zbierky Dňa narcisov samotné onkologické oddelenie žilinskej nemocnice. „Vďaka projektom realizovaným s podporou Ligy proti rakovine sme mohli pre pacientov zakúpiť modernú bioptrónovú lampu na liečbu svetlom, päť nových invalidných vozíkov, päť prenosných infúznych púmp a v minulosti sme získali aj financie na organizáciu rekondično-rehabilitačného pobytu v Tatrách pre 32 našich onkologických pacientov," priblížila primárka klinickej a radiačnej onkológie FNsP Žilina Dagmar Sudeková, podľa ktorej na oddelení dlhodobo pôsobí tiež špeciálny onkopsychológ Ligy proti rakovine. K dispozícii je pacientom a ich blízkym v ťažkých chvíľach počas liečby aj po nej. „Ďakujeme každému, kto si dnes pripne žltý narcis a rozhodne sa podporiť ľudí bojujúcich s onkologickým ochorením. Vyjadruje tým nielen spolupatričnosť, no vďaka finančnému príspevku pomáha zabezpečiť pridanú hodnotu a konkrétne zlepšenia v liečbe, starostlivosti a živote onkopacientov," zdôraznila primárka D. Sudeková.