Pred nástupom na plánovanú operáciu povinný test na COVID-19

Od utorka 13. októbra 2020 sú pacienti nastupujúci na plánovanú hospitalizáciu, operáciu či zákrok vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina povinní preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu (výterom) na ochorenie COVID-19 nie starším ako štyri dni odo dňa jeho absolvovania. Pred nástupom na plánovanú hospitalizáciu absolvuje pacient najprv predoperačné vyšetrenia, potom PCR test COVID-19 a po absolvovaní testovania následne dodržiava domácu izoláciu. Plánované operácie, zákroky a vyšetrenia v žilinskej nemocnici naďalej prebiehajú. Podmienku testovania a domácej izolácie prijalo vedenie FNsP Žilina v súvislosti so zhoršením epidemiologickej situácie a nutnosťou zvýšenia ochrany pracovníkov nemocnice i samotných pacientov.

Našim cieľom je poskytovať pacientom plánovanú zdravotnú starostlivosť čo najdlhšie nám to epidemiologická a personálna situácia umožní. Spádová oblasť žilinskej nemocnice je však približne štvrť milióna obyvateľov a patria do nej aj regióny už aktuálne označené ako červené, čiže rizikové. Potrebujeme preto zvýšiť bezpečnosť a nastaviť prísnejšie opatrenia, aby sme minimalizovali riziko šírenia ochorenia, no zároveň mohli naďalej naplno pomáhať pacientom," zdôraznil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik. V tejto súvislosti preto podľa neho pribudne povinnosť absolvovať pred hospitalizáciou okrem štandardných predoperačných vyšetrení 10-dňovú domácu izoláciu, počas ktorej pacient absolvuje PCR test na COVID-19.

Test na COVID-19 je bezplatný na základe žiadanky, ktorú pacientovi vystaví lekár. Pacient sa na vyšetrenie objedná formou mobilnej aplikácie Moje zdravie alebo webstránky www.korona.gov.sk, prípadne telefonicky prostredníctvom Call centra Klinickej biochémie na čísle 0800 820 010. Na test je potrebné priniesť žiadanku od lekára. Pri nástupe do nemocnice sa pacient preukáže vytlačeným dokumentom s negatívnym výsledkom testovania, ktorý nesmie byť starší ako päť dní odo dňa absolvovania testu.

2068 ako poziadat o vysetrenie na covid 19 pred operaciou png

Na stiahnutie