Sviatky priniesli aj zdravotné problémy, najčastejšie žalúdočné, problémom bol i alkohol či pyrotechnika

Sviatočné obdobie a prelom rokov 2019 - 2020 opätovne zaplnili urgentný príjem a pohotovosť Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Pacienti vyhľadali pomoc najčastejšie pri tráviacich ťažkostiach, problémoch s dýchaním, vysokým krvným tlakom a už tradične nechýbal ani alkohol či zranenia spôsobené pyrotechnikou.

Na Štedrý deň vyšetrili lekári na urgentnom príjme až do nasledujúceho rána 69 pacientov. Hospitalizáciu si vyžiadal zdravotný stav len štyroch z nich. Silvester však priviedol do nemocnice o tretinu vyšší počet pacientov ako na Vianoce. Zo 102 ošetrených ľudí strávili Nový rok na nemocničnom lôžku 17. Najväčší nápor zaznamenala ambulancia úrazovej chirurgie urgentného príjmu, a to počas silvestrovskej noci a prvého dňa nového roka. Zdravotníci v ambulancii traumatológie ošetrili 31. 12. 2019 a 1. 1. 2020 dohromady viac ako stovku pacientov prevažne s popáleninami, reznými ranami i poraneniami vzniknutými pri manipulácii s pyrotechnikou. Kurióznym prípadom počas sviatkov bola tiež pacientka, ktorej spadla na hlavu dýka uchytená na stene nad gaučom a spôsobila reznú ranu.

Ani tentokrát sa vianočné a novoročné dni nezaobišli bez problémov s nadmerným požitím alkoholu. „Práve opití pacienti zahlcujú urgentný príjem a svojím agresívnym správaním vyvolávajú kritické situácie ako pre našich zdravotníkov, tak pre ostatných pacientov v čakárni. Neustále nás trápia aj opití bezdomovci, naši pracovníci ich umyjú, poskytnú im čisté oblečenie, prípadne stravu, všetky vyšetrenia, pomáhajú s hľadaním útulku, no v priebehu ani nie 24 hodín sú späť v rovnakom stave ako predtým," upozornil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik s tým, že aj z týchto dôvodov zabezpečilo vedenie nemocnice neustálu prítomnosť strážnej služby v nočných službách na urgentnom príjme. „Urgentnú starostlivosť však bežne zneužívajú i ostatní pacienti. Aj tieto sviatky sa na urgente objavil napríklad pacient s desať dní starým úrazom, ktorého mohol pokojne vyšetriť jeho lekár v bežných ordinačných hodinách. Takéto prípady sa objavujú až príliš často a následne tým trpia práve ostatní pacienti v čakárni," zdôraznil medicínsky riaditeľ s upozornením, že urgentný príjem slúži pre pomoc v život ohrozujúcich a urgentných prípadoch a nie pri ťažkostiach, ktoré môže vyriešiť lekár v štandardnej ambulancii či na pohotovosti.

1842 fnsp zaurgentny prijem sa nezastavil ani cez sviatky jpg

Desiatky pacientov zamierili preto cez sviatočné obdobie aj na pohotovosť. Lekári žilinskej ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých ošetrili 24. decembra 71 pacientov, na Silvestra a Nový rok ďalších 96. Prevládali bolesti brucha, vysoký tlak i zápal dýchacích ciest. O niečo menší nápor zaznamenala detská pohotovosť, ktorú na Štedrý deň navštívilo 56 pacientov. V nemocnici strávili Vianoce len dvaja z nich. Posledný a následne prvý deň roka sa rovnako nevyhýbali ťažkostiam, zdravotníci ošetrili na ambulantnej pohotovosti pre deti a dorast v Žiline spolu 52 detí, päť z nich muselo ostať hospitalizovaných. Najmenších pacientov najviac potrápila angína, no taktiež bolesti uší či zápal priedušiek.