Cenu ministerky zdravotníctva udelili zdravotníčke zo žilinskej nemocnice

Cenu ministerky zdravotníctva SR si z rúk ministerky Andrey Kalavskej prevzala včera aj Danka Kuricová zo žilinskej nemocnice. Ocenenie získalo v rámci 1. ročníka slávnostného podujatia deväť významných osobností zdravotníctva v kategóriách lekár, sestra a iný zdravotnícky pracovník.

1551 fnsp zaministerka andrea kalavska ocenila sanitarku danku kuricovu zo zilinskej nemocnice jpg 1554 fnsp zaocenenie ziskala v kategorii iny zdravotnicky pracovnik jpg

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline nominovala v každej oblasti dvoch pracovníkov na základe ich odbornosti, ľudského prístupu či výraznej podpory rozvoja nemocnice. Sanitárka Danka si z Bratislavy odniesla plaketu v kategórii iný zdravotnícky pracovník. „Pani Kuricová pracuje v našej nemocnici už 24 rokov a aktuálne pôsobí ako sanitárka na urgentnom príjme. Stála pri zrode nášho moderného urgentného príjmu ešte v roku 2011 a dodnes patrí medzi zamestnancov, ktorí budujú nemocnici dobré meno," vyzdvihol ocenenú sanitárku medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik, ktorý ju v Bratislave sprevádzal spolu s generálnym riaditeľom nemocnice Igorom Stalmaškom. „Veľmi si vážime, že ministerka zdravotníctva vybrala spomedzi desiatok navrhovaných osobností práve našu kolegyňu a takýmto spôsobom vyzdvihla jej dlhoročnú prácu. Nomináciu sme poslali práve pre každodennú námahu, obetavosť, pomoc a nasadenie, ktoré odovzdáva našej nemocnici, pacientom, ale tiež kolegom," zdôraznil generálny riaditeľ FNsP.

1552 fnsp zacena ministerky zdravotnictva sr jpg

Ocenená zdravotníčka neskrývala svoje prekvapenie. „Vôbec som to nečakala, bola som veľmi prekvapená, že sa z výletu do Bratislavy stala taká krásna oslava, ktorú ešte dodnes nemôžem predýchať. Chcela by som sa poďakovať nemocnici a ministerstvu, že ma tak vysoko ocenili a chcela by som tiež vyzdvihnúť náš urgent. Poďakovať celému kolektívu, že ma tam ešte držia, pánovi primárovi, vrchnej, staničnej, všetkým doktorom a doktorkám a mojim kamarátkam," uviedla Danka Kuricová.
Tento rok oslávi pani Danka už 69 rokov, no jej obdivuhodná vitalita dokáže prekvapiť i mladšie kolegyne a kolegov. Podľa jej slov sa však do dôchodku zatiaľ nechystá.. „Aj keď mám už svoj vek a mohla by som odpočívať na dôchodku, práca sa mi veľmi páči, i keď je náročná, no dôchodok ešte neplánujem," priblížila. Ako dodal i medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice, práca na urgentnom príjme je prepojená s ťažkými a predovšetkým neočakávanými životnými príbehmi pacientov a ich rodinných príslušníkov. „Pani Danka vie v správnej chvíli podporiť, upokojiť príbuzných, trochu zažartovať a odľahčiť situáciu, keď sa to dá. Dopredu ženie aj nových kolegov a mladú generáciu, pre ktorú je inšpiráciou. Ľudský rozmer, ktorý vnáša na urgentný príjem, je nesmierne cenný," doplnil I. Bízik.

„V našej nemocnici pracujú skvelí ľudia, o ktorých možno nie je vždy toľko počuť a nie vždy dostávajú toľko vďaky, koľko by si skutočne zaslúžili, keďže dnes je, bohužiaľ, modernejšie a výnosnejšie prezentovať len negatívne veci. My si však nadovšetko ceníme prácu každého jedného nášho zamestnanca, ktorý ju vykonáva naplno, a keď to bude možné, vždy využijeme možnosť, aby sme sa mohli aj takýmto spôsobom poďakovať," uzavrel I. Stalmašek.