„Priatelia Stonožky“ pomáhajú v žilinskej nemocnici viac ako 16 rokov

Občianske združenie „Priatelia Stonožky" dlhodobo spolupracuje so žilinskou  nemocnicou, intenzívne partnerstvo začalo od roku 2002. „Stonožkárom", ako sa členovia a podporovatelia združenia nazývajú, sa odvtedy podarilo finančne pomôcť jednotlivým oddeleniam nemocnice sumou 82.099,36 eur a 3.156 USD.

Dnes si od združenia prevzalo darovacie listy sedem oddelení (fyziatria, balneológia a rehabilitácia; vnútorné lekárstvo; chirurgia; dermatovenerológia; neonatológia; úrazová chirurgia a anestéziológia a intenzívna medicína), ktoré získali nové vybavenie a prístroje v hodnote takmer 15-tisíc eur. „Podarilo sa nám zrekonštruovať sociálne zariadenie pre pacientov na kožnom oddelení a nakúpiť viac ako 130 položiek rôzneho prístrojového i materiálneho vybavenia," priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek. Vyzdvihol najmä novú odsávačku na jednotke intenzívnej starostlivosti oddelenia chirurgie a moderný prístroj na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny na vysokoúčinné podávanie liekov aerosólom.

1326 fnsp zanova odsavacka na jednotke intenzivnej starostlivosti oddelenia chirurgie jpg

„Stonožkári" získavajú finančné prostriedky predajom deťmi maľovaných vianočných pohľadníc, tiež z podielových daní, zbierok a iných akcií. Pre „Stonožku" maľujú  deti vo veku od piatich až do 15 rokov. „Týmto talentovaným deťom, ktoré nakreslili už tisíce vianočných obrázkov pod vedením učiteliek Lajčiakovej, Bohuníckej a Hrivíkovej zo ZŠ Jarná a ZUŠ F. Špániho v Žiline, patrí veľký obdiv a poďakovanie," uviedla predsedníčka Občianskeho združenia „Priatelia Stonožky" Daniela Popluhárová. Predaj vianočných pohľadníc podporil v minulom roku aj Štátny komorný orchester Žilina. Vďaka riaditeľovi orchestra Vladimírovi Šalagovi boli pohľadnice k dispozícii počas všetkých vianočných koncertov. „Veľké ďakujem patrí všetkým, vďaka ktorým môžeme pomáhať nemocnici, obzvlášť spoločnosti PSL, a. s. Považská Bystrica a jej  riaditeľovi Achimovi Stuhlmannovi, za ich  každoročné  podielové dane poukázané nášmu združeniu," doplnila D. Popluhárová.

1327 fnsp zapriatelia stonozky odovzdali financne dary siedmim oddeleniam jpg

„Každá takáto pomoc je pre nás vítaná, robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme znížili modernizačný dlh, ktorý nemocnica tlačí pred sebou. Nedokážeme však finančne pokryť všetky rekonštrukcie a nákupy hneď, preto sme vďační našim partnerom, ktorí nám pomáhajú posúvať sa rýchlejšie vpred," uzavrel I. Stalmašek.

Vianočné pohľadnice si môžu pacienti v žilinskej nemocnici zakúpiť už v týchto dňoch. Aktuálne ich nájdu na rehabilitačnom, internom a kožnom oddelení. Pohľadnice je možné získať aj priamo cez občianske združenie „Priatelia stonožky", bližšie informácie na www.centipedefriend.org.