Od 1. júla funguje APS pre deti a dorast v detskej poliklinike, pre dospelých ostáva v pôvodných priestoroch

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR prevádzkuje od 1. júla ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby  pre dospelých a taktiež pre deti a dorast. Pôvodný názov Lekárska služba prvej pomoci sa na základe novely zákona zmenil na Ambulantnú pohotovostnú službu (APS).

„Boli sme úspešní v rámci výberového konania na prevádzkovateľa APS pre našu spádovú oblasť. Do 30. júna zabezpečoval pohotovosť súkromný prevádzkovateľ, od júla už je v realizácii samotnej nemocnice - pre dospelých zatiaľ v pôvodných priestoroch vedľa pavilónu gynekológie a pôrodníctva, pre deti zase v novovytvorených ambulanciách na prízemí detskej polikliniky," informoval generálny riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek.

1149 fnsp zamapa aps jpg

Žilinská nemocnica investovala do vybudovania úplne nových, moderných priestorov 25-tisíc eur. Detskí pacienti už nemusia chodiť z jedného miesta na druhé. „Od 1. júla je ambulantná pohotovostná služba priamo v budove detskej polikliniky. Nie je tak potrebné prevážať deti na vozíkoch či prechádzať pešo celým areálom, ďalšiu starostlivosť poskytneme v prípade potreby hospitalizácie len o pár poschodí vyššie," doplnila primárka oddelenia pediatrie Zuzana Cigániková.

1150 fnsp zadetsku pohotovost najdu rodicia na prizemi detskej polikliniky jpg 1151 fnsp zanemocnica priestory kompletne zrekonstruovala jpg

Podľa generálneho riaditeľa je výhodou APS v organizácii nemocnice predovšetkým kontinuita v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Pre pacienta zabezpečujeme prednemocničnú i nemocničnú starostlivosť pod jednou strechou a vieme okamžite poskytnúť všetky prípadné vyšetrenia, ako napríklad röntgen či CT. K dispozícii máme jednotný informačný systém zjednodušujúci komunikáciu a prístup k informáciám pre lekárov," zdôraznil I. Stalmašek.

Ambulantné pohotovosti poskytujú zdravotnú starostlivosť pre pacientov v pracovných dňoch od 16.00 do 22.00 h, cez víkendy a sviatky od 7.00 do 22.00 h. APS pacienti vyhľadajú v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu, kedy nemusí byť život v priamom ohrození, ako napríklad slabá alergická reakcia, horúčka či ošetrenie malých rán. Nejde o zabezpečovanie neodkladnej starostlivosti v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. V prípade náhlych a život ohrozujúcich stavov, ako je strata vedomia, krvácanie, vážny úraz, bolesť v hrudníku a pod., je potrebné navštíviť urgentný príjem. Po 22. hodine môžu pacienti s vážnymi problémami, ktoré nedokáže vyriešiť v bežných ordinačných hodinách všeobecný lekár, navštíviť urgentný príjem, detských pacientov ošetria lekári na detskom oddelení. Prosíme pacientov, aby zvážili nevyhnutnosť návštevy urgentného príjmu po 22. hodine s cieľom zabrániť preťaženiu zdravotníkov úkonmi, ktoré neohrozujú život a je možné ich vykonať v čase riadnej prevádzky zdravotníckeho zariadenia.

Pohotovosť APS je len ambulantná, to znamená, že nebude výjazdová. Každý deň je však k dispozícii nepretržite rýchla lekárska pomoc a rýchla zdravotná pomoc, ktoré si môžu pacienti privolať prostredníctvom tiesňovej linky 112 alebo 155. Viac informácií nájdete na www.fnspza.sk v sekcii Informácie pre pacientov – Ambulantná pohotovosť.

Fungovanie detskej pohotovosti sa stále snaží ohroziť neúspešný uchádzač, ktorý nesplnil povinné náležitosti žiadosti o jej prevádzkovanie. Šírením klamlivých informácií a vymyslenej správy o podvodnom získaní povolenia navádza lekárov, aby s nemocnicou nepodpísali zmluvu o poskytovaní APS. „Je neprípustné, aby boli detskí pacienti takýmto spôsobom zneužívaní ako rukojemníci. Pre nás je prioritou, aby sme zabezpečili bezproblémovú zdravotnú starostlivosť o našich detských pacientov a robíme pre to maximum," dodal I. Stalmašek s tým, že nemocnica oceňuje spoluprácu lekárov, ktorí sú ochotní slúžiť a uzavreli zmluvy, rovnaké podmienky garantuje FNsP aj pre lekárov, ktorí doteraz zmluvy nepodpísali.