Zdravotníci pomáhali na urgente aj počas Veľkej noci

Počas veľkonočných sviatkov ošetrili zdravotníci na urgentnom príjme žilinskej nemocnice 438 pacientov. V porovnaní s minulým rokom ide o mierny pokles, vlani navštívilo urgentný príjem od Veľkého piatka do Veľkonočného pondelka 446 ľudí. Najviac práce mali lekári počas tohtoročnej Veľkej noci v ambulancii úrazovej chirurgie, kde pomáhali v 220 prípadoch, z ktorých muselo byť osem pacientov hospitalizovaných. Medziročne zaznamenali v tomto období nárast o 12 ošetrení.

„Predĺžený víkend a školské prázdniny priniesli na urgentný príjem veľa zlomenín a vyvrtnutí členkov, či už pri pádoch z bicykla alebo korčuľovaní. Pomáhali sme preto nielen dospelým, ale i deťom, ktoré sa zranili pri športovaní. Lekári tiež zašívali rôzne poranenia hlavy a mnoho prípadov sa týkalo zranení pri varení – popáleniny alebo rezné rany," uviedol medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Juraj Kacian.

987 fnsp zazdravotnici pomahali na urgentnom prijme aj pocas velkej noci jpg

Počet pacientov v chirurgickej ambulancii urgentného príjmu v porovnaní s vlaňajšími sviatkami jari klesol. Lekári ošetrili 92 pacientov, čo je o 26 menej ako v roku 2017. Najviac problémov sa však aj tento rok týkalo bolestí brucha a podráždení žalúdka. Žalúdočrevné problémy riešili na urgentnom príjme tiež v ambulancii vnútorného lekárstva. „Pomáhali sme v 126 prípadoch, z ktorých musela byť hospitalizovaná až jedna tretina. Najčastejšími komplikáciami boli bolesti na hrudníku, dýchavičnosť, vysoký tlak, no rovnako problémy so žalúdkom, ktoré sú typické pre sviatočné obdobie," doplnil medicínsky riaditeľ.

Urgentný príjem v žilinskej nemocnici poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom 24 hodín denne. Využívať by ho mali pacienti s vážnymi a akútnymi zdravotnými ťažkosťami ohrozujúcimi život. Ide o náhlu brušnú príhodu, príznaky typické pre zlyhávanie srdca, mozgovú mŕtvicu a stavy po ťažkom úraze či dopravnej nehode. Pri zmene zdravotného stavu alebo ochoreniach, ktoré neohrozujú život pacientov, je mimo ordinačných hodín lekárov, počas víkendov a sviatkov k dispozícii ambulantná pohotovosť.