Nákupom v lekárni pomáhate nemocnici

Žilinská nemocnica otvorila pred dvomi rokmi prvé dve verejné lekárne, ktorých zisk vracia späť do zdravotníctva. Vlani vytvorili pozitívny hospodársky výsledok vo výške 66 748,83 eur. „Prvú lekáreň sme otvorili 1. januára 2016, druhú spojenú s výdajňou zdravotníckych pomôcok v decembri 2016. Sme radi, že si v nich pacienti zvykli nakupovať a podporujú tak našu žilinskú nemocnicu.

Všetky financie používame na chod samotných lekární a nemocnice, idú takpovediac priamo späť pacientom a nie do súkromných rúk. Nejde o státisícové investície, no aj vďaka týmto peniazom môžeme napríklad vymaľovať čakáreň alebo izby na oddeleniach," vysvetlil generálny riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Igor Stalmašek. Vyzýva tak pacientov, aby využívali služby verejných lekární, nakupovali v nich lieky i zdravotnícke pomôcky a podporili tak rozvoj nemocnice a kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Lekáreň Farmácia, ktorá sa nachádza na prízemí hlavnej budovy polikliniky, dosiahla v minulom roku zisk 21 422,45 eur. Nemocničná lekáreň spojená s výdajňou pre verejnosť sídliaca v budove detskej polikliniky hospodárila v roku 2017 so ziskom vo výške 45 326,38 eur. Odborná zástupkyňa lekárne Danka Kyselicová očakáva, že pozitívny vývoj bude pokračovať. „Pre pacientov zabezpečujeme hlavne výdaj liekov na lekársky predpis, no zároveň poradenstvo pri predaji liekov neviazaných na lekársky predpis a doplnkoch výživy. Našu lekáreň sme rozšírili o výdajňu zdravotníckych pomôcok, zabezpečujeme teda aj výdaj zdravotníckych pomôcok na poukazy od lekárov alebo na voľný predaj," uviedla odborná zástupkyňa lekárne s tým, že zväčša ide o barly, ortézy, tlakomery, inhalátory, stomické pomôcky či iné zdravotnícke pomôcky, ktoré pomáhajú imobilným pacientom pri každodenných úkonoch.

919 fnsp zav nemocnicnej lekarni v detskej poliklinike pacienti najdu aj vydajnu zdravotnickych pomocok jpg 920 fnsp zazilinska nemocnica prevadzkuje dve vlastne verejne lekarne jpg

Pacienti tiež môžu využiť službu lekárne, ktorá im zdravotnícke pomôcky väčších rozmerov dovezie až domov. „Pokiaľ má starší alebo handicapovaný pacient problém zabezpečiť si odvoz nadrozmernej zdravotníckej pomôcky k sebe domov, radi mu ponúkneme pomoc a odvoz zabezpečíme. Najčastejšie sú to vozíky, chodítka či nutričná výživa," doplnila D. Kyselicová.

Obe lekárne žilinskej nemocnice poskytujú zákazníkom zľavy na lieky neviazané na lekársky predpis a doplnky výživy. Pohybujú sa od troch do siedmich percent podľa výšky predchádzajúceho nákupu.