Výzva ambulantným lekárom

Žilina 14. január 2021 – Počet pacientov prichádzajúcich do nemocnice so zdravotnými problémami zanedbanými v rámci ambulantnej starostlivosti alarmujúco narastá. Žilinská nemocnica preto dôrazne apeluje na tých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí počas pandémie ochorenia COVID-19 prestali „fyzicky" ordinovať alebo výrazne obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií, prípadne zaistili jej adekvátnu náhradu pre pacientov.

Množstvo pacientov hospitalizovaných v kritickom stave značne narastá. Do nemocníc prichádzajú s ochorením COVID-19, pričom počas doby ochorenia sa niektorým z nich vôbec nepodarí spojiť s ambulanciou svojho lekára, dokonca ani telefonicky. Čo je zarážajúce, vôbec prvé vyšetrenie tak absolvujú až v nemocnici a žiaľ, mnohokrát sú vo vážnom, zanedbanom zdravotnom stave, prípadne v stave, kedy nedokážeme viac pomôcť.

fnspza pacienti prichadzaju do nemocnic v uz kritickom stave

Nemocnice nad rámec nových povinností a úloh, ktoré realizujú v súvislosti s pandémiou COVID-19, až v príliš veľkej a takmer neudržateľnej miere suplujú i primárny zdravotný sektor. Organizácia mobilných odberových miest, pandemických pavilónov a aktuálne tiež vakcinačných ambulancií prináša rozsiahle nároky na zamestnancov pracujúcich v nemocniciach. Ich počet a dostupnosť je však obmedzený navyše výpadkom z dôvodu ochorenia COVID-19 a zároveň inými ochoreniami neumožňujúcimi pokračovať v práci. Personál nemocníc je preťažený, unavený a na hranici síl. Aj v našej nemocnici pracujú v prvej línii zdravotníci v rizikovom veku, s mnohými ochoreniami, s malými deťmi.

Ďakujeme všetkým ambulantným poskytovateľom, ktorí aj v tomto období naďalej ostávajú pri pacientoch, plne im poskytujú zdravotnú starostlivosť, a to i v prípade ochorenia nového koronavírusu. Mnohí z nich dokonca spolupracujú s nemocnicami. Vážime si ich prácu a nasadenie. Urobili sme preto maximum, aby sme včasnú možnosť vakcinácie poskytli nielen pracovníkom v našej nemocnici, ale tiež ambulantnému sektoru, a to už v prvom týždni začiatku očkovania v Žiline. Dostupnosť očkovania chceme zabezpečiť pre všetkých zdravotníkov čo najskôr, keďže naším spoločným záujmom je chrániť zdravie a životy pacientov. Apelujeme tak na ambulantných lekárov a sestry, aby podali pomocnú ruku svojim kolegom v situácii, ktorej musí oblasť celého zdravotníctva čeliť spoločne.