Nový inkubátor už pomáha nedonoseným bábätkám a novorodenecké oddelenie lieči veselými farbami

Novým inkubátorom a vymaľovaným novorodeneckým oddelením pre malých pacientov sa od dnešného dňa pýši Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. O skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre najmenších sa postarala zdravotná poisťovňa Dôvera.

„S nemocnicami a lekármi spolupracujeme dlhodobo. Pomáhame im meniť sterilné nemocničné oddelenia na útulné a moderné priestory s nádychom domova a pomáhame im s technickým vybavením týchto oddelení. Keďže sme rodinná zdravotná poisťovňa, v centre našej pozornosti sú predovšetkým detské a novorodenecké oddelenia. To žilinské potrebovalo nový inkubátor, ako aj svieži náter na stenách. Dúfam, že vďaka prístroju predídu predčasne narodené deti zdravotným komplikáciám pri skoršom príchode na svet a  žiarivé farby a obrázky na izbách a chodbách poslúžia malým pacientom na spríjemnenie pobytu na lôžku," uviedol generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Krajšie nemocnice

Detské oddelenia menia svoju podobu po celom Slovensku už vyše 10 rokov vďaka spolupráci Dôvery a združenia Osmijanko.
„Tam, kde je potrebné vymaľovať, oživiť priestor kresbami a farbami, pravidelne zasahujú maliari. V nemocniciach, kde deti nemajú priestor na hranie a stretávanie s blízkymi, spoločne renovujeme staré izby a budujeme návštevné miestnosti. Za ten čas sme prešli už mnoho nemocníc v rôznych kútoch Slovenska," komentovala spoluprácu riaditeľka združenia Osmijanko Jana Pecsérke-Kubranská.
„Vymaľované a ozdobené priestory vylepšili prostredie nielen pre personál, ale aj pre mamičky, ktoré sú na novorodeneckom oddelení hospitalizované dlhšiu dobu. Rozprávkové motívy navodia pocit príjemného prostredia a zlepšia náladu. Nielen mamičky, ale aj návštevy privítali túto zmenu s veľkým optimizmom," doplnila vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Amália Krkošková.

Inkubátor pre nedonosené aj choré detičky

756 mg9215 jpg 757 mg9216 jpg

Okrem veselých farieb a obrázkov po stenách pribudol v nemocnici aj životu dôležitý inkubátor. Pracovníci novorodeneckého oddelenia budú prístroj využívať nielen na zabezpečenie intenzívnej zdravotnej starostlivosti o nedonosených novorodencov, ale aj pri starostlivosti o kriticky chorých novorodencov bez ohľadu na hmotnosť. „Ošetrovanie týchto krehkých bábätiek potrebuje veľa pomôcok, senzorov, špeciálnych vstupov na upevnenie ventilačných vstupov a výstupov z prístroja na umelé dýchanie, ktoré títo drobci potrebujú v lepšom prípade niekoľko dní, ale i týždňov. Ich telíčka si vyžadujú nielen stabilnú teplotu,  ale aj vlhkosť vzduchu s presnou koncentráciou kyslíka, ktorý má a musí inkubátor v cene auta strednej triedy novorodencovi poskytnúť," doplnil lekár novorodeneckého oddelenia Michal Jánoš.

755 mg9203 jpg 758 mg9226 jpg

759 mg9258 jpg

Zo štatistiky nemocnice vyplýva, že ročne sa v žilinskej nemocnici predčasne narodí viac ako 100 detí. Novorodenecké oddelenie má v súčasnosti päť inkubátorov. Šiesty bude umiestnený na jednotke resuscitačnej starostlivosti o novorodencov. Priemerná mesačná pôrodnosť je 110 pôrodov. Tento rok sa tu do 15. júla narodilo 799 detí z toho 11 dvojičiek. Narodilo sa viac chlapcov - 404 a 395 dievčat. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast o 106 bábätiek, pričom aj vtedy sa narodilo viac chlapcov – 381 a 312 dievčat.