Tepelný komfort nedonoseným novorodencom zabezpečuje nový inkubátor

Novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline má nový inkubátor, ktorý bude slúžiť na zabezpečenie intenzívnej zdravotnej starostlivosti o nedonosených novorodencov, ale aj pri starostlivosti o kriticky chorých novorodencov bez ohľadu na hmotnosť. „Inkubátory nám zabezpečia optimálnu teplotu, optimálnu vlhkosť, plus bariéru od okolitého prostredia a keď im prispôsobíme vnútorné prostredie, tak deti majú pocit, akoby sa vyvíjali v brušku mamičky," uviedla primárka novorodeneckého oddelenia nemocnice Katarína Jackuliaková.

709 dsc0575 jpg710 dsc0580 jpg

Počet predčasne narodených detí má na Slovensku stúpajúci charakter. Minulý rok hospitalizovali na jednotke resuscitačnej starostlivosti o novorodencov v žilinskej fakultnej nemocnici takmer 130 detí. Do inkubátora museli umiestniť 100 z nich, pretože nedonosené dieťa, ktorého hmotnosť je menej ako dva kilogramy, musí byť umiestnené v inkubátore. „Slúži na zabezpečenie starostlivosti o novorodencov, ktorí si nedokážu udržať sami svoju teplotu, čím by došlo k podchladeniu a následne k zhoršeniu ich doterajších ťažkostí. Väčšinou to využívame pre predčasne narodené deti, ktoré sú najviac ohrozené a nedokážu si udržať svoju teplotu," doplnila Jackuliaková.

711 dsc0587 jpg

Novorodenecké oddelenie má v súčasnosti štyri inkubátory. Piaty, ktorý bude umiestnený na jednotke resuscitačnej starostlivosti o novorodencov, nemocnici darovala firma Doprastav. „Úspešná firma musí dať, keď má úspech, tak musí dávať aj na sociálne programy. Verím, že inkubátor bude pre najmenších pacientov kvalitnou náhradou v prvých dňoch a týždňoch ich predčasného života," dodal predseda predstavenstva spoločnosti Juraj Androvič.

Priemerná mesačná pôrodnosť v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou je 110 pôrodov. V roku 2016 sa tu narodilo 1 395 detí, z toho 13 párov dvojčiat.