Odborníci neonatológie zdôrazňujú: Pre bábätko je najprospešnejšie materské mlieko

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina zdôrazňuje pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, ktorý si každoročne pripomíname v prvý augustový týždeň (1. až 7.8.), nenahraditeľný význam a ochranu dojčenia. Pripája sa tak k iniciatíve vyhlásenej Svetovou alianciou na podporu dojčenia s tohtoročným heslom „Spoločne chránime dojčenie".

Podľa slov primárky novorodeneckého oddelenia žilinskej nemocnice Kataríny Jackuliakovej je dojčenie najlepší spôsob, ako bábätku poskytnúť potrebné živiny pre jeho zdravý vývoj a súčasne posilňovať citové puto medzi matkou a dieťaťom. „Materské mlieko je to najprospešnejšie, čo môžeme novorodeniatku ponúknuť a pozitívne ovplyvniť jeho život hneď od narodenia. Dojčením znižujeme chorobnosť nielen u detí, ale zároveň u samotných dojčiacich matiek. Ide napríklad o menšie riziko vzniku karcinómu prsníka či vaječníkov," priblížila primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina, podľa ktorej ženám v žilinskej pôrodnici pomáhajú aj profesionálne laktačné poradkyne, tzv. laktačné sestry. „Začiatky nie sú vždy jednoduché, a to, žiaľ, môže maminy odrádzať, takže je dôležité sa im venovať, dojčenie podporovať a vysvetľovať jeho jedinečný zmysel. Laktácia sa väčšinou spúšťa na tretí – štvrtý deň, kedy bežne hospitalizácia končí, no napriek tomu od nás odchádza až 95 % mamičiek s plne dojčenými bábätkami," uviedla K. Jackuliaková.

2248 fnsp zazo zilinskej porodnice odchadza plne dojcenych az 95 novorodencov jpg

Ako vysvetlila vedúca sestra novorodeneckého oddelenia žilinskej nemocnice Amália Krkošková, základné kroky k dojčeniu začínajú hneď po pôrode včasným kontaktom „koža na kožu". „Dôležitý je psychosociálny aspekt dojčenia utvárajúci úzky vzťah dieťaťa a matky na vyššej ako racionálnej úrovni. Ak to zdravotný stav oboch dovoľuje, novorodeniatka okamžite prikladáme na prsník a ostávajú nepretržite spolu na izbe formou rooming-in," doplnila A. Krkošková. Výhodou FNsP Žilina je tiež Jednotka intenzívnej resuscitačnej starostlivosti o novorodencov nachádzajúca sa priamo na oddelení neonatológie. Poskytuje starostlivosť o bábätká v ťažkom stave a predovšetkým o predčasne narodených novorodencov od 28. týždňa tehotnosti. „Predčasniatka musia vo väčšine prípadov ostať v inkubátore, no pokiaľ sa nevyskytnú ďalšie vážnejšie komplikácie, aj tieto bábätká môžu z nemocnice odísť plne dojčené. Mamičky si odsávajú mliečko, čím si udržujú laktáciu a dieťa ho má neustále k dispozícii. Následne začneme prikladať na prsník a rozbiehame dojčenie," dodala vedúca sestra žilinskej neonatológie s tým, že tiež pre tieto účely vybudovalo oddelenie ešte v roku 2017 špeciálnu laktačnú miestnosť.

Pôrodnicu FNsP Žilina si i vďaka mnohým zmenám, modernizáciám a kvalitnej odbornej starostlivosti každoročne vyberá stále viac a viac rodičiek. Od januára sa v žilinskej nemocnici narodilo už takmer 1100 bábätiek. Najsilnejším bol mesiac jún s rekordným počtom 216 novorodencov, čo predstavuje doposiaľ najvyššiu mesačnú pôrodnosť za posledných viac ako päť rokov.