Situácia v nemocnici je vážna, mimoriadne zasadne okresný krízový štáb

V súvislosti s nárastom počtu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 a dosiahnutím kritickej hranice kapacít reprofilizovaných lôžok Jednotky intenzívnej starostlivosti spolu s pripojením na pľúcne ventilácie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina dnes na pôde Okresného úradu v Žiline mimoriadne zasadne okresný krízový štáb.

 

Pandemické pavilóny žilinskej nemocnice už koncom minulého týždňa rekordne prekročili počet 100 obsadených COVID lôžok. Len od piatka do nedele v nich prijali až 33 nových pacientov. Aktuálne je v rámci oddelení FNsP Žilina hospitalizovaných 103 ľudí s ochorením nového koronavírusu, z nich 14 s pripojením na úplnú alebo neinvazívnu pľúcnu ventiláciu. Inhalačnú liečbu kyslíkom vyžaduje ďalších 68 COVID pacientov.

 

Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka je stav v okrese Žilina alarmujúci a je nevyhnutné prijať prísnejšie opatrenia. „Musíme hovoriť o konkrétnych zmenách, ktoré sa dajú uviesť do praxe čo najskôr, keďže ich efekt sa neprejaví okamžite. Zároveň potrebujeme podporu pri hľadaní možností, ako pomôcť našej nemocnici, a to najmä personálne," zdôraznil I. Stalmašek s tým, že v Žiline v porovnaní s inými koncovými nemocnicami bojujú s pandémiou od začiatku znevýhodnení bez infekčného a bez pľúcneho oddelenia. „V aktuálnej situácii, kedy nám intenzívne pribúdajú pacienti vo vážnom stave, musíme každý deň rozhodovať, či anestéziologického lekára a sestru pridelíme ku COVID lôžku alebo k akútnej či onkologickej operácii. Nevieme, ako dlho to za takýchto okolností zvládneme udržať," dodal generálny riaditeľ žilinskej nemocnice.