Najnovšia nemocničná práčka operie v jednom cykle 180 kíl bielizne

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina zakúpila novú priemyselnú hygienickú bariérovú práčku. Na jeden cyklus operie 180 kilogramov bielizne, vďaka čomu sa zvýšila rýchlosť a objem vykonanej práce. Rukami zamestnankýň práčovne prejde v žilinskej nemocnici denne až 1,7 tony bielizne.

Moderná práčka nahradila starý model s menším objemom, čím výrazne uľahčila prácu personálu. Celkové náklady na nákup nového spotrebiča, dodanie a uvedenie do prevádzky vo výške 111.600 eur hradila nemocnica z vlastných zdrojov. Ako priblížila vedúca oddelenia práčovne FNsP Žilina Gabriela Poliačková, na pracovisku sa starajú o bielizeň pacientov, zamestnancov aj súkromné zdravotnícke objednávky. „Prichádzajú k nám obliečky, plachty, paplónové výplne, vankúše, oblečenie pre pacientov a personál, nočné košele či uteráky. Denne vyperieme približne 1,5 až 1,7 tony bielizne, ktorú aj sušíme, žehlíme, skladáme a následne distribuujeme na oddelenia,“ spresnila G. Poliačková s tým, že najnovšia práčka s parným ohrevom je na pracovisku aktuálne najväčšou s váhou necelých päť ton. Bubon je rozdelený do troch komôr s celkovým objemom 1.800 litrov. Výkon odstreďovania vo výške 695 otáčok za minútu a veľkorysý objem umožňujú oprať pri plnom zaťažení 180 kilogramov bielizne na jeden viac ako hodinový cyklus. Program spotrebiča je nastavený tak, aby zaručil čistotu a súčasne úsporu energií.

Modernizácia práčovne žilinskej nemocnice priniesla v posledných rokoch podľa slov riaditeľa FNsP Žilina Eduarda Dorčíka štyri nové práčky a sušičku bielizne. „Snažíme sa znižovať investičný dlh tiež v prevádzkovej oblasti, preto som rád, že sa nám podarilo vymeniť poslednú starú práčku. Práčovňa je nevyhnutnou súčasťou nášho zdravotníckeho zariadenia, stará sa o čistotu obliečok, uterákov a rôznych druhov oblečenia,“ uviedol E. Dorčík a zároveň vyzdvihol náročnú prácu zamestnankýň oddelenia. „Manipulácia s bielizňou vyžaduje fyzickú námahu, každý pracovný deň sú to takmer dve tony, o ktoré sa musia pracovníčky kompletne postarať. V obnove vybavenia plánujeme pokračovať a už v najbližších týždňoch chystáme výmenu všetkých troch žehliacich lisov a valca,“ doplnil riaditeľ FNsP Žilina.

FNsP ZA V žilinskej nemocnici majú novú priemyselnú hygienickú práčku