Gynekológia zaviedla nový typ laparoskopickej operácie

Defekty panvového dna trápia takmer polovicu žien po päťdesiatke, pričom len tri z desiatich pacientok vyhľadajú pomoc lekára. Oddelenie gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline zaviedlo novú možnosť operačnej liečby týchto ochorení. K doposiaľ vykonávaným laparoskopickým zákrokom pribudla laparoskopická sakrokolpopexia – efektné, šetrné, miniinvazívne riešenie vybraných prípadov prolapsu panvových orgánov.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Žiline pomáha pacientkam s poklesom alebo prepadnutím maternice či pošvy desiatky rokov. Pri ťažkostiach vyžadujúcich operačnú liečbu lekári doteraz využívali prístup cez pošvu alebo otvorený rez v brušnej dutine. Ako uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek, zavedením novej metódy rozšíria spektrum poskytovaných laparoskopických výkonov. „Som rád, že môžeme laparoskopiu využívať aj pri riešení defektov panvového dna. Ide o endoskopický výkon, pri ktorom operujeme len cez štyri drobné – päť až desaťmilimetrové rezy v brušnej dutine. V tomto prípade dokážeme pošvu efektne zafixovať pomocou sieťového implantátu, čo prináša dlhodobejší efekt riešenia,“ uviedol M. Sudek s tým, že laparoskopickú sakrokolpopexiu pomohol do Žiliny zaviesť skúsený odborník, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, Peter Urdzík. „Pán profesor odborne zaškolil náš operačný tím, vďaka čomu sme za jeho prítomnosti vykonali už druhú operáciu takmer plne vo vlastnej réžii a sme schopní pomáhať ďalším pacientkam, ktoré tento výkon potrebujú,“ doplnil primár žilinskej gynekológie.

Prolaps panvových orgánov je nevyhnutné riešiť operačne predovšetkým v pokročilých štádiách. Podľa slov lekárky oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Oľgy Káčerikovej, ktorá sa venuje urogynekologickým ochoreniam žien v nemocnici i v rámci odbornej ambulancie, môže pri ľahších defektoch pomôcť konzervatívny prístup vo forme rehabilitácií svalstva panvového dna. „Žiaľ, mnoho žien má strach alebo sa hanbí o svojich problémoch zdôveriť a veľká časť z nich prichádza k lekárovi až v závažnom štádiu, kedy môže napríklad maternica vytŕčať z pošvy aj niekoľko centimetrov,“ upozorňuje gynekologička O. Káčeriková a dodáva, že medzi symptómy patrí únik moču pri kašli, námahe alebo smiechu, nutkavé časté močenie, pocit cudzieho telesa, neskôr až pocit vypadnutia, prípadne prepadnutie maternice von z pošvového otvoru. „Výskyt defektov panvového dna narastá u starších žien, no s problémami sa stretávajú rovnako mladšie pacientky. Ochorenie prináša zníženú kvalitu života, diskomfort, nepríjemnosti v sexuálnom živote, chronické bolesti, prípadne zvýšené riziko budúcich možných infekcií urogenitálneho traktu, preto je veľmi dôležité, aby ženy absolvovali gynekologické preventívne prehliadky a upozornili svojho lekára na subjektívne ťažkosti, ktoré pociťujú,“ zdôraznila O. Káčeriková s tým, že o možnostiach liečby rozhoduje lekár individuálne na základe konkrétneho zdravotného stavu každej pacientky.

FNsP ZA V Žiline zaviedli novú operačnú liečbu pre gynekologické pacientky