Tri štvrtiny vedúcich pozícií zastávajú v žilinskej nemocnici ženy

Ženy majú vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline nezastupiteľné postavenie a tvoria viac ako 90% zo všetkých zamestnancov. Významnú úlohu zohrávajú aj vo vedení jednotlivých zdravotníckych i nezdravotníckych oddelení. Až tri štvrtiny líderských pozícií sú v žilinskej nemocnici obsadené práve zástupkyňami ženského pohlavia.

Pri príležitostí dnešného Medzinárodného dňa žien navštívil riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík všetky oddelenia a odovzdaním rôznofarebných kvetov symbolicky vyjadril zamestnankyniam svoju úctu a poďakovanie. Zároveň zdôraznil silu a nenahraditeľnosť žien v zdravotníctve. V žilinskej nemocnici ich pracuje 1.864. „Piliermi našej inštitúcie sú sestry, lekárky, sanitárky, ale tiež farmaceutky, fyzioterapeutky, kuchárky, upratovačky a ďalšie profesie, bez ktorých by nebolo možné zabezpečiť chod zdravotníckeho zariadenia. Ženy sú srdcom každej rodiny a v našej nemocničnej rodine to nie je inak, preto im úprimne ďakujem za ich vytrvalú profesionálnu a obetavú prácu pre pacientov aj kolegov,“ uviedol E. Dorčík. Podľa jeho slov však netreba hovoriť len o poslaní či láskavom prístupe, ktorý je pre ženy v zdravotníctve špecifickým symbolom. Nežnejšie pohlavie treba vnímať zároveň ako rovnocenného partnera v manažmente a odbornom rozvoji nemocnice. „Som hrdý, že sme v Žiline obklopení talentovanými ženami. Pomáhajú nám posúvať sa vpred, prinášať inovácie, nové možnosti diagnostiky, liečby, vedenia pracovísk. Mám česť pracovať s výnimočnými dámami, ktoré nám každý deň ukazujú, že líderstvo nepatrí len mužom,“ zdôraznil riaditeľ žilinskej nemocnice s tým, že na oddeleniach FNsP Žilina pôsobí vo vedení 10 primárok, 5 vedúcich lekárok, 30 vedúcich sestier (vrátane vedúcej pôrodnej asistentky, rádiologickej techničky, fyzioterapeutky a vedúcich laborantiek) a 13 ďalších zdravotníckych či nezdravotníckych vedúcich pracovníčok.

Ženské pohlavie má v žilinskej nemocnici najväčšie zastúpenie na oddelení vnútorného lekárstva A, kde pracuje na rôznych pozíciách spolu takmer 200 žien, najviac v kategórii sestier. Najdlhšie slúžiacou zamestnankyňou a najstaršou pracovníčkou je 79-ročná lekárka oddelenia neurológie.

FNsP ZA Pri príležitosti MDŽ poďakoval riaditeľ ženám žilinskej nemocnice