V žilinskej nemocnici inštalujú ďalšie nové výťahy

V očnom pavilóne Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline prebieha výmena výťahov. Rekonštrukcia je ďalším krokom k modernizácii priestorov a zvýšeniu komfortu pre pacientov i personál.

Stavebné práce s dodaním vrátane montáže vysúťažila žilinská nemocnica v transparentnom verejnom obstarávaní v celkovej výške 115-tisíc eur. Investíciu realizuje prostredníctvom finančnej podpory zriaďovateľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a z vlastných zdrojov.

Štrnásť najstarších výťahov vymenila žilinská nemocnica ešte v roku 2019 v pavilóne gynekológie a pôrodníctva, Liečebne dlhodobo chorých, v monobloku pri internom oddelení, na pediatrii aj urológii. V očnom pavilóne nahradia nové kabíny spolu s vybavením dva pôvodné takmer tridsaťročné výťahy. „Všetky naše zdravotnícke oddelenia sú bezbariérovo dostupné pre zdravotne znevýhodnených pacientov, zamestnancov alebo návštevníkov, no je pre nás dôležité, aby bola táto dostupnosť tiež bezpečná a pohodlná. Som preto rád, že sa nám s pomocou rezortu zdravotníctva podarilo zabezpečiť obnovu ďalších dvoch lôžkových výťahov pre oddelenie oftalmológie, onkológie a otorinolaryngológie,“ priblížil riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík s tým, že výmena bola nevyhnutná. „Technológia z roku 1996 už nestačila intenzívnej prevádzke využívania v zdravotníckom zariadení. Očným pavilónom sa denne prevezú stovky zamestnancov, pacientov, lôžok, materiálu, čím dochádza k opotrebeniu a častejšej poruchovosti,“ doplnil E. Dorčík.

Nové výťahy budú vybavené LED osvetlením, umožnia sledovať polohu a smer pohybu kabíny. Samozrejmosťou sú symboly pre slabozrakých a nevidiacich spolu so zvukovými funkcionalitami. Stavebné práce by mali byť ukončené začiatkom budúceho roka. „Ospravedlňujeme sa všetkým pacientom i personálu za obmedzenia, ktoré rekonštrukcia so sebou, žiaľ, prináša. Výťahové kabíny však meníme postupne, jedno zariadenie je návštevníkom vždy plne k dispozícii,“ uzavrel riaditeľ žilinskej nemocnice.

FNsP ZA V očnom pavilóne modernizujú výťahy