Rady a tipy pred letnými dovolenkami s deťmi

V žilinskej nemocnici vytvorili špeciálny letný projekt zameraný na odporúčania na bezpečnú dovolenku pre rodičov s deťmi.

Oddelenie pediatrie chce formou krátkych videí a infografík pomôcť lepšie sa pripraviť na prípadné zdravotné ťažkosti, ktoré môžu nepríjemne prekaziť letné prázdniny. V prvej časti zostavila Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline univerzálnu lekárničku s potrebným vybavením pre malých výletníkov.

Ako priblížila primárka žilinského detského oddelenia Zuzana Cigániková, leto a prázdniny sú mimoriadnym obdobím v roku. „Rodičia sa snažia deťom pripraviť zábavný alebo dobrodružný program, viac športujú, cestujú do exotiky, prichádzajú do prostredia a skúšajú veci, ktoré sú pre ne nové a teda aj rizikovejšie,“ uviedla Z. Cigániková s tým, že v prvom kroku sa v nemocnici najprv zamerali na správnu prípravu, a teda zbalenie lekárničky. Súčasťou výbavy by mala byť nielen u detí, ale využiť ju môžu tiež dospelí. Jej obsah je podľa slov pediatrickej sestry FNsP Žilina a zároveň skúsenej lektorky prvej pomoci Slovenského Červeného kríža Magdalény Padalovej dobré prispôsobiť aj aktivitám, ktorým sa plánujeme venovať. „Rovnako treba dávať pozor na záručnú dobu a správne skladovanie. Cestujúci mnohokrát zabúdajú, aké teplo vznikne napríklad v aute, keď ho odstavíme na priamom slnku a necháme v ňom naše veci. Prípadne naopak, v akom chlade sú v spodnom batožinovom priestore lietadiel prepravované naše kufre a či môžu byť pri takejto teplote skladované lieky, ktoré tam máme,“ upozornila M. Padalová, podľa ktorej je však napriek všetkému najdôležitejšie, aby rodičia vedeli v prípade potreby obsah lekárničky správne a včas použiť.

Lekári detského oddelenia žilinskej nemocnice vypracovali mimoriadne letné rady a tipy vo viacerých oblastiach. Lekárničku už čoskoro doplní najnovšie video s odporúčaniami na pomoc pri nevoľnostiach počas cestovania. V ďalších témach sa žilinská nemocnica zameria na detské horúčky, prvú pomoc pri febrilných kŕčoch, venovať sa bude aj úpalom, prehriatiu organizmu, vracaniu, hnačkám, pádom, zlomeninám, no taktiež uštipnutiam hmyzom či topeniu. Videá a infografiky môžu byť praktickou pomôckou i mimo dovolenkovej sezóny a v menej vážnych prípadoch rodičom ušetria čas bez čakania na pohotovosti.

Letné rady a tipy zverejňuje FNsP Žilina postupne na svojich oficiálnych Facebook a Instagram stránkach @nemocnicazilina a na webstránke www.fnspza.sk v sekcii Aktuálne.

FNsP ZA Lekárnička na letné prázdniny