Nová vzduchotechnika skvalitní a ozdraví pracovisko rádiodiagnostiky

Pracovisko rádiodiagnostiky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline prechádza v týchto dňoch ďalšou modernizáciou. Výsledkom stavebných prác bude vybudovanie novej vzduchotechniky a klimatizácie s cieľom zvýšenia bezpečnosti a kvality prostredia.

Investíciu vo výške 100-tisíc eur financuje zdravotnícke zariadenie z kapitálových zdrojov zriaďovateľa – Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Ionizovaný vzduch vznikajúci pri rádiologickom žiarení predstavuje pre zdravie človeka nebezpečenstvo. Ako uviedla vedúca rádiologická technička oddelenia rádiodiagnostiky (RDG) FNsP Žilina Martina Malíková, stará vzduchotechnika už nespĺňala svoju funkčnosť a nestíhala dostatočne odčerpávať škodlivé častice z miestností, v ktorých prebiehajú vyšetrenia röntgenom. „Súčasné zariadenie s rekuperáciou a tepelným čerpadlom bude zároveň ochladzovať, v zime môže zase kúriť, no čo je najdôležitejšie – bude dôkladne odvetrávať ionizovaný vzduch preč," zdôraznila M. Malíková s tým, že súčasťou obnovy je taktiež inštalácia klimatizácie v priestoroch čakárne. „Najmä v letných mesiacoch bola na chodbe veľká horúčava, častokrát ešte väčšia ako teplota vonku. Nová klimatizácia nám umožní interiér ochladiť na komfortnú a príjemnú úroveň, čo ocenia predovšetkým pacienti a ich sprevádzajúce osoby, no rovnako naši pracovníci," doplnila vedúca rádiologická technička oddelenia RDG žilinskej nemocnice.

2415 fnsp zanova vzduchotechnika skvalitni odvetravanie nebezpecneho ionizovaneho vzduchu jpg

Rekonštrukcia vzduchotechniky vyžaduje kompletné prebudovanie rozvodov stropného potrubia a inštaláciu externého koncového zariadenia na strechu pavilónu. Ako informoval riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík, vďaka účinným filtračným systémom bude prostredie rádiodiagnostiky kvalitnejšie a zdravšie. „Modernizáciou prinášame výrazný benefit pre všetkých návštevníkov a zamestnancov vo forme čistejšieho, bezpečnejšieho ovzdušia. Okrem ionizujúceho žiarenia filtre zachytávajú prach, peľ či iné alergény a pachy, čo je v zdravotníckom prostredí mimoriadne dôležité," priblížil E. Dorčík. Podľa jeho slov prebieha aktuálne na oddelení RDG súčasne aj prestavba sonografickej ambulancie, ktorá je z tohto dôvodu dočasne presťahovaná na 1. poschodí hlavnej budovy polikliniky.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline sa ospravedlňuje za čiastočné obmedzenia vzniknuté vplyvom nevyhnutných stavebných prác.