Počet otestovaných v žilinskej nemocnici stúpol, miera pozitivity klesla pod jedno percento

V rámci celoplošného testovania na COVID-19 zrealizovala Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline od piatka 6.11. do nedele 8.11.2020 spolu 2858 antigénových rýchlotestov COVID-19. Miera pozitivity dosiahla 0,94 %. Testovanie absolvovalo 284 pacientov, 1344 zamestnancov a 1230 rodinných príslušníkov i pracovníkov súkromných ambulancií.

2083 fnsp zaceloplosne testovanie prebehlo tiez v zilinskej nemocnici jpg

Aj uplynulý víkend sa žilinská nemocnica aktívne zapojila do celoplošného testovania obyvateľstva Slovenska. Zatiaľ čo počet otestovaných v porovnaní s prvým kolom vzrástol o takmer 100 osôb, mieru pozitivity sa podarilo znížiť o tretinu. „Viac menej sme čerpali zo skúseností a organizácie z minulého týždňa, v rámci zdravotníckych oddelení sme od piatka do nedele vyčlenili individuálne tímy pre testovanie pacientov i personálu a pre nezdravotníckych zamestnancov sme vytvorili časový harmonogram na troch vonkajších odberových miestach. Zároveň sme tentokrát vyšli v ústrety nielen rodinným príslušníkom, ale rozhodli sme sa ponúknuť možnosť absolvovať antigénový test u nás taktiež lekárom či sestrám súkromných ambulancií, ktorí poskytujú starostlivosť pacientom v areáli nemocnice. V sobotu realizovalo antigénové testy pre viac ako 1200 príbuzných súčasne až päť odberových miest," priblížila priebeh vedúca odboru ošetrovateľskej starostlivosti FNsP Žilina Gabriela Tvrdá. Počet pozitívnych prípadov sa podľa jej slov znížil najmä v kategórii zamestnancov. „Pozitívnych bolo len sedem z nich. Ďalej išlo o deväť pacientov a 11 rodinných príslušníkov," doplnila. Vďaka ochote a precíznej práci zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov podieľajúcich sa na celoplošnom testovaní sa organizácia zaobišla bez výrazných problémov. „Úprimne ďakujeme každému za nadprácu, ktorú počas tohto víkendu vynaložil, nesmierne si vážime, že máme zamestnancov, na ktorých sa môžeme v ťažkých chvíľach spoľahnúť," uviedla G. Tvrdá.

2084 fnsp zaodberove timy testovali v areali aj na oddeleniach jpg

Vedenie FNsP Žilina súčasne prijalo nové sprísnené opatrenia v súvislosti so znížením rizika šírenia ochorenia COVID-19. „Zavádzame preventívne testovanie antigénovými rýchlotestami, a to pravidelne jedenkrát týždenne pre zdravotníckych pracovníkov a jedenkrát za dva týždne pre nezdravotníckych zamestnancov. Naďalej testujeme tiež pacientov pri príjme a počas hospitalizácie, od pondelka už ale bez vydania certifikátov. V prípade priameho kontaktu s pozitívnym prípadom pokračujeme podľa interných postupov, ktoré sa nám osvedčili, tieto kontakty testujeme citlivejšími PCR testami," informoval vedúci odboru zdravotnej starostlivosti a prevencie žilinskej nemocnice Ivan Mačuga.