Ocenenie Sestra roka si prevzalo 42 sestier a štyri kolektívy

Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline udelilo pri neformálnom stretnutí vo štvrtok 25. júna 2020 mimoriadne ocenenie Sestra roka 2019 spolu 42 sestrám, pôrodným asistentkám, praktickým sestrám a štyrom kolektívom oddelení. Poďakovanie za obetavú ošetrovateľskú starostlivosť, láskavý a profesionálny prístup k pacientom odovzdala žilinská nemocnica už po piatykrát pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier, ktorý je vyhlásený na 12. mája.

FNsP Žilina zamestnáva viac ako 1800 zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov, z čoho viac ako 40 % tvoria práve sestry, pôrodné asistentky a praktické sestry. „Sestry tvoria absolútne najväčšiu časť našich zamestnancov a sú srdcom každej nemocnice. Ocenenie Sestra roka je poďakovaním za ich náročnú prácu a pridanú hodnotu, ktorú jej dávajú svojím osobitým prístupom, láskavosťou, odbornosťou a nasadením. Tento rok sme ocenili sestry a kolektívy nielen za ich každodennú prácu, ale tiež sme sa spomedzi nich rozhodli špeciálne vyzdvihnúť osobnosti, ktoré sa výrazným spôsobom zaslúžili o úspešné zvládnutie situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 počas núdzového stavu," uviedol generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek s tým, že aj keď by si ocenenie zaslúžilo omnoho viac sestier, vybrať mohli len niekoľko desiatok z nich. Ďakovný list, finančnú odmenu a darčekový balíček si z rúk riaditeľstva FNsP Žilina prevzalo 27 sestier a pôrodných asistentiek v rámci kategórie Sestra roka 2019 a 8 sestier v súvislosti so špeciálnym ocenením za spoluprácu počas núdzového stavu.

1982 fnsp zasestra roka 2019 jpg

Ako informovala tiež vedúca odboru ošetrovateľskej starostlivosti FNsP Žilina Gabriela Tvrdá, ďalších 7 sestier a praktických sestier ocenilo vedenie nemocnice v rámci novej kategórie Nováčik roka. „Tieto sestry sa síce ešte nevenujú svojmu povolaniu rovnako dlho ako ich skúsenejšie kolegyne, no za krátky čas už preukázali svoje schopnosti, ochotu učiť sa novým veciam, pomáhať, keď je to potrebné a získali tiež priaznivé ohodnotenie od pacientov i kolegov. Zaslúžili si rovnako ocenenie a motiváciu do ďalšej práce," dodala G. Tvrdá a zároveň zdôraznila, že poslanie sestry nespočíva len v pomocných prácach, úsmeve či psychickej podpore pacienta. „Sestra je plnohodnotným zdravotníkom ochraňujúcim život a zdravie človeka, vykonáva profesionálnu a náročnú prácu. Často spomínané pohladenie a povzbudenie poskytuje popri dôkladnému plneniu si svojich odborných úloh v starostlivosti o pacienta," pripomenula vedúca odboru ošetrovateľskej starostlivosti.

Poďakovanie a finančnú odmenu do rezervného fondu si odniesli aj štyri lôžkové oddelenia žilinskej nemocnice. Tri z nich – oddelenie ortopédie, neurológie a oddelenie gynekológie a pôrodníctva – za príkladnú ošetrovateľskú starostlivosť v prospech pacienta na základe najvyššieho počtu udelených poďakovaní zo strany pacientov a oddelenie urológie za spoluprácu pri príprave pandemického pavilónu počas mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline ďakuje všetkým partnerom, ktorí podporili tohtoročné podujatie Sestra roka 2019 – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek, Regionálna Komora sestier a pôrodných asistentiek Žilina, Základná odborová organizácia Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri FNsP Žilina, spoločnosti Aspironix s.r.o. a MINIT SLOVAKIA, spol. s r.o.

Zoznam ocenených:
SESTRA ROKA 2019
(ocenenie za obetavú ošetrovateľskú starostlivosť, láskavý a profesionálny prístup k pacientom i kolegom)

MÁRIA DAMAŠKOVÁ - úrazová chirurgia
Mgr. DARINA ŠIPLÁKOVÁ - psychiatria
ANETA ŠIŠKOVÁ - oftalmológia

1980 fnsp zadrzitelky ocenenia sestra roka 2019 jpg

NAJVÄČŠÍ POČET POĎAKOVANÍ OD PACIENTOV:
Mgr. EMÍLIA KOVÁČIKOVÁ - urológia

SESTRA ROKA 2019
(ocenenie za profesionálnu prípravu a prevádzku pandemického pavilónu, organizáciu práce a vynikajúcu spoluprácu počas mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19)

PhDr. JANA BALÁŽOVÁ - ortopédia