Rozsiahla modernizácia Źilinskej onkológie

Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline prechádza významnými rekonštrukciami. V ambulantnej časti sa stavebné práce dotknú postupne až troch ožarovní spolu s kompletnou výmenou ich prístrojového a technického vybavenia. Na prízemie oddelenia prepravil žeriav už prvý z dvoch nových lineárnych urýchľovačov a CT simulátora. Nad budovou onkológie navyše nemocnica nadstavuje ďalšie poschodie.

1973 fnsp zazilinska onkologia prechadza velkymi zmenami jpg

Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka zmeny prinesú výrazné zvýšenie kvality a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov. „Vďaka zdrojom z ministerstva zdravotníctva vo výške takmer štyri milióny eur čaká našu onkológiu jedna z najväčších modernizácií. Začíname s inštaláciou prvého lineárneho urýchľovača a rovnako pripravujeme priestory pre druhý lineárny urýchľovač a nový CT simulátor. Ide o tri nesmierne dôležité prístroje, ktoré spĺňajú všetky prísne technické normy a nahradia pôvodné urýchľovače a RTG simulátor z rokov 2003 a 2011. Pracovisko radiačnej onkológie bude vďaka tejto výmene našim pacientom poskytovať kvalitnejšiu, bezpečnejšiu a modernejšiu liečbu," zdôraznil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice.

1974 fnsp zaprvy z dvoch novych linearnych urychlovacov prepravil na oddelenie zeriav jpg

Počet onkologických pacientov neustále pribúda a nevyhnutnosť obnovy prístrojového vybavenia dokazuje i zvyšujúci sa počet ožarovacích výkonov. V porovnaní s minulým rokom je nárast neprehliadnuteľný. „Vlani sme sa v rovnakom období pohybovali na úrovni približne 500 ožarovacích frakcií za mesiac, dnes je to mesačne viac ako 800," spresnila primárka oddelenia klinickej a radiačnej onkológie FNsP Žilina Dagmar Sudeková s tým, že rekonštrukcia si však v najbližšom období vyžiada dočasné obmedzenie ožarovacieho traktu. „Inštalácia a uvedenie takýchto prístrojov do prevádzky je mimoriadne náročný proces. Trvá aj pár mesiacov, kým prebehnú všetky vyžadované merania, testy, aby boli prístroje špičkovo nastavené. Každý typ žiarenia musí dávať absolútne presnú dávku, akú má, nemôžeme si dovoliť žiadne pochybenie ani odchýlku," priblížila D. Sudeková. Počas leta a začiatkom jesene budú preto noví pacienti dočasne ožarovaní v okolitých nemocniciach.

1975 fnsp zanemocnica kompletne modernizuje tri onkologicke ozarovne jpg

Stavebné práce momentálne prebiehajú nielen na prízemí oddelenia klinickej a radiačnej onkológie FNsP Žilina, ale tiež nad jej ambulantnou časťou. Nadstavba nového poschodia prinesie rozšírenie denného stacionára, ambulancií, technických a administratívnych priestorov.