Staré výťahy sú minulosťou, výmenou prejde posledná štvorica z nich

Už desiatka moderných výťahov jazdí v pavilónoch žilinskej nemocnice. Kompletnou rekonštrukciou prejdú ešte posledné štyri kabíny s príslušenstvom. Podľa slov generálneho riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Igora Stalmaška znamená modernizácia veľký prínos pre pacientov, zdravotníkov i návštevníkov.

„Staré výťahy boli opotrebované, veľmi často sa objavovali poruchy, a preto bola táto investícia nesmierne dôležitá. Môžeme totiž obnoviť oddelenia, operačné sály, izby, no ak sa k nim pacient nevie bezpečne a komfortne dostať, vezie sa vo výťahu, ktorý sa môže každú chvíľu zaseknúť, ťažko hovoriť o zlepšení. Aj preto ma teší, že sa táto modernizácia blíži k záveru a budeme môcť plne využívať až 14 nových výťahov," zdôraznil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice.

Stavebné práce spolu s dodaním a montážou vysúťažila nemocnica vo verejnom obstarávaní v celkovej výške 695.892 eur zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR. Svoju poslednú cestu má tak za sebou aj pôvodne najstarší verejne dostupný lôžkový výťah v pavilóne pediatrie. „Do prevádzky bol uvedený v roku 1964, takže jazdil viac ako polstoročie, čo bolo viditeľné a, bohužiaľ, i citeľné na jeho technickom a tiež vizuálnom stave. Napriek histórii, ktorú má za sebou, sme sa s ním však veľmi radi rozlúčili a dnes už je na jeho mieste nový moderný výťah," uviedol I. Stalmašek.

1652 fnsp zav nemocnici mozu navstevnici vyuzit uz desat novych modernych vytahov jpg 1653 fnsp zavybavene su led osvetlenim svetelnou i zvukovou signalizaciou a automatickymi dverami jpg

Každá vymenená kabína je po novom vybavená LED osvetlením a stanice umožňujú sledovať aktuálnu polohu a smer pohybu výťahu. „Symboly pre slabozrakých a nevidiacich, zvukové funkcie či dvere s automatickým otváraním zase vychádzajú v ústrety zdravotne postihnutým návštevníkom," priblížil vedúci hospodársko-technického odboru FNsP Žilina Eduard Dorčík s tým, že takto vybavené výťahy môžu návštevníci využiť už v pavilóne Liečebne dlhodobo chorých a psychiatrie (3 lôžkové), pediatrie (1 lôžkový), urológie (1 osobný), gynekológie a pôrodníctva (1 osobný a 1 lôžkový) a pri internom oddelení (2 osobné a 1 lôžkový). Rekonštrukcia čaká ešte lôžkový výťah v pavilóne urológie, jeden lôžkový a jeden osobný v pavilóne gynekológie a pôrodníctva a posledný lôžkový výťah pri internom oddelení.