V transparentnosti patrí žilinská nemocnica medzi najlepších

Žilinská nemocnica bodovala v tohtoročnom hodnotení nemocníc inštitútu INEKO v kategórii transparentnosti za rok 2017. Spomedzi štátnych univerzitných a fakultných nemocníc sa stala treťou najlepšou s indexom transparentnosti 76,6 % a zároveň získala status jedného z dvoch najväčších skokanov v porovnaní rokov 2016 a 2017. „Myslím si, že robíme maximum, aby sme žilinskú nemocnicu otvorili verejnosti a umožnili väčšiu kontrolu procesov, ktoré v nej prebiehajú.

Prijali sme nový etický kódex pre zamestnancov, na našom webe zverejňujeme údaje o ročnom hospodárení, efektívnosti a tiež všetky zmluvy či faktúry. Snažíme sa zákon nielen dodržiavať, ale ísť aj nad jeho rámec, aby sme sa viac priblížili pacientom a ich rodinným príslušníkom, ktorí chcú získať maximum informácií," zdôraznil generálny riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Igor Stalmašek. Podľa jeho slov sa nemocnica konečne posunula vyššie i v rebríčku hodnotenia kvality zdravotnej starostlivosti a ekonomických ukazovateľov. „Postupne ideme hore, snažíme sa nemocnici vrátiť jej dobré meno. Čaká nás ešte dlhá cesta, no dôležité je, že sme vykročili správnym smerom," dodal I. Stalmašek.

1292 fnsp zilina jpg

Nemocnica však zároveň upozorňuje, že niektoré ukazovatele nemusia byť úplne v súlade s reálnymi dátami nemocníc. „Údaje v rámci indikátorov kvality čerpajú autori rebríčka od poisťovní bez toho, aby sa k nim nemocnice mohli dopredu vyjadriť a prípadne opraviť nesprávne podklady, čo je na škodu inak dobrej veci. Taktiež nás mrzí, že dotazníky spokojnosti neoslovujú viac pacientov, tento rok bolo v každej nemocnici vyhodnotených približne 200 dotazníkov, v našej nemocnici len 190 a pri počte 30-tisíc hospitalizácii, ktoré sme za minulý rok u nás zrealizovali, je to naozaj slabá výpovedná hodnota," uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina.