Po 20 rokoch sa vrátila do nemocnice, kde sa narodila ako 880-gramové bábätko

Novorodenecké oddelenie žilinskej nemocnice pomohlo pred 20 rokmi pri záchrane predčasne narodenej Natálky, ktorá prišla na svet v 27. týždni tehotenstva jej mamy Kataríny. Čerstvá vysokoškoláčka zavítala po rokoch do nemocnice navštíviť sestričky a lekárky, ktoré pri jej narodení asistovali.

„Natálka bola ťažko predčasne narodená, musela byť preto umiestnená v našom inkubátore na Jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti pre novorodencov. Po narodení merala len 34 centimetrov, vážila 880 gramov a bohužiaľ, prešla si všetkými problémami predčasne narodených detí. Hlavne išlo o nezrelosť pľúc a z toho vyplývajúce ťažkosti, musela tak byť na umelej pľúcnej ventilácii," spomína primárka novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Katarína Jackuliaková.

Po pôrode strávila Natálka s mamou v žilinskej nemocnici ešte tri mesiace a absolvovala mnoho vyšetrení. „Hospitalizovaná som bola v nemocnici už tri mesiace pred pôrodom, bolo to teda veľmi ťažké, hlavne po tej psychickej stránke, keďže sme tu strávili pol roka. No personál mi veľmi pomohol, starostlivosť bola ukážková a boli sme spokojní, za čo im patrí veľká vďaka. Keď nás púšťali domov, Natálka mala už 2600 gramov," porozprávala mama Katarína. Podľa jej slov je malá bojovníčka dnes už vysokoškoláčkou a od septembra začala študovať odbor laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve na Trnavskej univerzite v Trnave. „Od malička bola cieľavedomá, ide si za svojím a je zodpovedná. Zmaturovala na samé jednotky, takže dúfame, že sa jej bude dariť aj ďalej," doplnila Natálkina mama.

1269 fnsp zaaj taketo podakovania visia na stene novorodeneckeho oddelenia1 jpg

Ako uviedla primárka žilinského novorodeneckého oddelenia, predčasne narodené deti vyžadujú náročnú starostlivosť a citlivý prístup. „Keď držíte v rukách to malé telíčko, ktoré sa vám častokrát zmestí akurát do dlane, cítite obrovskú zodpovednosť. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ich zachránili. Ročne sa u nás predčasne narodí približne 100 bábätiek, ktoré vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Máme komplexné vybavenie, takže dokážeme v prvých mesiacoch deťom nasimulovať ešte potrebné prostredie maternice, zabezpečiť dýchanie a pomôcť im udržiavať si teplotu, čo sami nedokážu. Teší nás preto každá takáto návšteva, kedy sme chlapca či dievčatko videli naposledy ako novorodenca a zrazu sú z nich dospelí ľudia. To je najväčšia odmena našej práce," uzavrela K. Jackuliaková.