V Žiline sa stretli špičkoví chirurgovia zo Slovenska a Česka

V dňoch 12. až 14. septembra sa v Žiline koná už 43. Spoločný zjazd slovenských a českých chirurgov. Organizátormi sú Slovenská a Česká chirurgická spoločnosť, Slovenská lekárska spoločnosť a oddelenie chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Ako uviedol vedecký sekretár kongresu a primár oddelenia chirurgie žilinskej nemocnice Juraj Váňa, účastníci prišli zo všetkých slovenských a českých chirurgických pracovísk. „Prihlásených máme takmer 500 zdravotníkov, keďže kongres je rozdelený do dvoch blokov samostatne pre chirurgov i sestry," informoval J. Váňa.

1238 fnsp za v ziline dnes zacal kongres slovenskych a ceskych chirurgov jpg

Jednou z dominantných tém stretnutia je rakovina konečníka. „Slovenská a Česká republika patria k absolútnym svetovým lídrom v počte výskytu na počet obyvateľov. Chceli by sme tu preto zrekapitulovať najmodernejšie trendy liečby a tieto postupy následne aplikovať na slovenských pacientov, aby sme postupy zjednotili a pacienti pocítili čo najväčší benefit. Rakovina konečníka je stále dynamické ochorenie, ktoré treba sledovať a liečbu moderovať," zdôraznil primár žilinskej chirurgie. Prednášky počas troch dní ponúknu i ďalšie témy chirurgie tráviaceho traktu a v sekcii sestier je pripravený unikátny obsah so špeciálnym zameraním na starostlivosť o chirurgického pacienta.

1239 fnsp za generalny riaditel zilinskej nemocnice igor stalmasek na kongrese vyzdvihol uspechy zilinskej chirurgie jpg

Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek poznamenal, že žilinská chirurgia má za sebou dlhú a náročnú cestu. „Za desiatky rokov sa z nej však vypracovalo jedno z najkvalitnejších oddelení našej nemocnice. Ročne na oddelení odoperujeme približne 2700 pacientov, a to nielen z okolia Žiliny, ale tiež Kysúc, Liptova, Oravy či Považskej Bystrice. Vďaka skvelým odborníkom u nás dokážeme realizovať nesmierne náročné výkony a ako jediný na Slovensku sme dokonca získali štatút špecializovaného Pracoviska pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu a HIPEC," vyzdvihol generálny riaditeľ fakultnej nemocnice.

Lenka Záteková

hovorkyňa FNsP Žilina