Za prvý mesiac ošetrili na pohotovosti viac ako dvetisíc pacientov

Žilinská nemocnica prevádzkuje od 1. júla ambulantnú pohotovostnú službu (APS) pre dospelých a taktiež pre deti a dorast. APS pre dospelých ostala v pôvodných priestoroch medzi vstupom na oddelenie gynekológie a pôrodníctva a monoblokom (interné oddelenie, neurologické oddelenie). Detská APS sa nachádza na prízemí detskej polikliniky. Za prvý mesiac na pohotovostiach lekári odslúžili 552 hodín a ošetrili 2.182 pacientov. U dospelých bola najčastejším problémom bolesť chrbta, s ktorou vyhľadalo pomoc 131 pacientov. U detí sa zase lekári najviac stretávali s bolesťou hrdla a akútny zápal mandlí diagnostikovali v 129 prípadoch.

Podľa medicínskeho riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Igora Bízika lekári slúžia na pohotovosti každý pracovný deň od 16.00 do 22.00 h a cez víkendy a sviatky od 7.00 do 22.00 h. Viac návštev je hlavne počas sobôt a nedieľ. „Najfrekventovanejší deň bol na APS pre dospelých v nedeľu 29. júla, vtedy sme pomáhali 90 pacientom a najviac detí - 78 - k nám prišlo v sobotu 7. júla. Stále sa však na pohotovosti stretávame s tým, že pacienti túto zdravotnú starostlivosť zneužívajú a namiesto toho, aby navštívili svojho lekára počas ordinačných hodín, prídu s ťažkosťami, ktoré často pretrvávajú aj niekoľko dní, radšej poobede na pohotovosť. Takýmto spôsobom dochádza k preťaženiu pohotovostných služieb a urgentného príjmu, pričom zdravotníci sú zahltení prípadmi, ktoré nepotrebujú okamžitý lekársky zákrok," zdôraznil I. Bízík.

1204 fnsp zapocas jula osetrili na pohotovosti viac ako dvetisic pacientov jpg

FNsP Žilina získala povolenie na prevádzkovanie APS pre dospelých pre pevný bod Žilina a APS pre deti a dorast pre pevný bod Žilina, Bytča a Kysucké Nové Mesto na základe výberového konania ministerstva zdravotníctva. „Je to prvý mesiac, kedy sme organizátorom pohotovosti, keďže predtým bola v rukách súkromníka. Považujeme za správne, že sa vrátila priamo do nemocnice, kde môžeme zlepšovať podmienky pre lekárov i pacientov. Detská pohotovosť sa nachádza v kompletne zrekonštruovaných priestoroch pod jednou strechou s detským oddelením a plánujeme tiež pripraviť nové priestory pre pohotovosť pre dospelých," uviedol generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek s tým, že aj keď na začiatku sa vyskytli problémy s niektorými detskými lekármi, postupne dochádza k dohode. „Ponúkli sme im lepšie podmienky a veríme, že sa rozhodnú pristúpiť k slúženiu pohotovostí férovo, keďže ide aj o ich detských pacientov. Mnoho lekárov už pristúpilo k podpísaniu zmluvy a v rokovaniach pokračujeme," dodal generálny riaditeľ.

Ambulantné pohotovosti poskytujú zdravotnú starostlivosť pre pacientov v pracovných dňoch od 16.00 do 22.00 h, cez víkendy a sviatky od 7.00 do 22.00 h. APS pacienti vyhľadajú v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu, kedy nemusí byť život v priamom ohrození, ako napríklad slabá alergická reakcia, horúčka či ošetrenie malých rán. V prípade náhlych a život ohrozujúcich stavov, ako je strata vedomia, krvácanie, vážny úraz, bolesť v hrudníku a pod., je potrebné navštíviť urgentný príjem. Po 22. hodine môžu pacienti s vážnymi problémami, ktoré nedokáže vyriešiť v bežných ordinačných hodinách všeobecný lekár, navštíviť urgentný príjem, detských pacientov ošetria lekári na detskom oddelení. Prosíme pacientov, aby zvážili nevyhnutnosť návštevy urgentného príjmu po 22. hodine s cieľom zabrániť preťaženiu zdravotníkov úkonmi, ktoré neohrozujú život a je možné ich vykonať v čase riadnej prevádzky zdravotníckeho zariadenia.

1205 fnsp zamapa aps jpg