Neúspešný uchádzač sa snaží ohroziť detskú pohotovosť. Nemocnica zvažuje právne kroky

Žilinská nemocnica zvíťazila v transparentnom výberovom konaní a získala povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast pre pevný bod Žilina zahŕňajúci okresy Žilina, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Časť lekárov, ktorí mali s nemocnicou uzatvoriť zmluvy o poskytovaní APS, však tak urobiť odmieta na základe nepravdivých a zavádzajúcich tvrdení neúspešného uchádzača.

Ide o súkromného poskytovateľa, ktorý nesplnil povinné náležitosti súťaže, a preto nezískal povolenie na prevádzkovanie detskej pohotovosti. Šírením klamlivých informácií a vymyslenej správy o podvodnom získaní povolenia sa snaží ohroziť fungovanie detskej pohotovosti. Podľa zistených informácií zároveň navádza lekárov, aby s nemocnicou nepodpísali zmluvu, ale ostali morálne zaviazaní jemu aj napriek tomu, že povolenie na prevádzkovanie nezískal a postarať sa o detských pacientov nemôže.

Žilinská nemocnica splnila všetky povinné náležitosti podľa platného zákona a uspela vo výberovom konaní. V súčasnej situácii je pre nás absolútnou prioritou, aby bola od 1. júla bez problémov zabezpečená starostlivosť o našich pacientov. Na prízemí detskej polikliniky sme vybudovali úplne nové, moderné priestory pre APS, v ktorých sa lekári budú môcť postarať o pohotovostné stavy detí. Pohotovosť sa z rúk podnikateľského subjektu konečne vrátila späť nemocnici tak, aby sme mohli poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť.

1146 fnsp zakomplexnu zdravotnu starostlivost pre deti poskytnu v novych priestoroch detskej polikliniky jpg

Rodičia už nebudú musieť deti prevážať na vozíkoch či prechádzať pešo celým areálom, ako tomu bolo doteraz pri súkromnom vlastníkovi. V prípade potreby hospitalizácie poskytneme kompletnú starostlivosť len o pár poschodí vyššie priamo na detskom oddelení, vďaka čomu ostanú všetky vyšetrenia pod jednou strechou a zvýšime komfort pacientov. K dispozícii je tiež jednotný informačný systém zjednodušujúci komunikáciu a prístup k informáciám pre lekárov.

Kvôli zavádzajúcim tvrdeniam a presviedčaniu lekárov zo strany neúspešného uchádzača však môže byť detská pohotovosť ohrozená. Vedenie žilinskej nemocnice odmieta, aby boli detskí pacienti takýmto spôsobom zneužívaní ako rukojemníci a zvažuje preto potrebné právne kroky.  Oceňujeme spoluprácu lekárov, ktorí s nemocnicou uzavreli zmluvy o poskytovaní APS a rovnaké podmienky garantujeme aj pre ostatných. Urobíme maximum, aby sme zabezpečili bezproblémovú zdravotnú starostlivosť o našich detských pacientov.

FNsP Žilina získala taktiež povolenie na prevádzkovanie APS pre dospelých pre pevný bod Žilina. Od 1. júla zabezpečila nemocnica plynulý prechod, dohodla sa s lekármi a pohotovosť pre dospelých bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v pôvodných priestorov vedľa gynekologicko-pôrodníckeho pavilónu.