Žilinská nemocnica vyrokovala nové podmienky s VšZP

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline podpísala novú zmluvu s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Partneri sa dohodli na zmluvnom vzťahu s finančnými podmienkami v záujme zlepšenia a skvalitnenia zdravotnej starostlivosti. Informoval o tom generálny riaditeľ FNsP ZA Igor Stalmašek. „Intenzívne sme sa snažili o vyrokovanie čo najlepších podmienok, poisťovňa síce nebola ochotná akceptovať všetky naše požiadavky a potreby, no podarilo sa nám dohodnúť vyššie financovanie ako v predošlých rokoch.

Pre zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a ďalšie skrátenie čakacích dôb však potrebujeme viac peňazí. Napriek obmedzeným zdrojom robíme maximum, aby sme mohli zachovať aktuálnu dostupnosť a zvýšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti," uviedol I. Stalmašek.

986 fnsp zilina jpg

Podľa generálneho riaditeľa má za sebou nemocnica historický rok. „Výkonnosť sa výrazne zvýšila, či už ide o hospitalizovaných pacientov, alebo operačné výkony. Pomáhame väčšiemu počtu ľudí, no nemocnica je stále nedofinancovaná," priblížil I. Stalmašek. Podľa jeho slov je problém v nastavení úhradového mechanizmu a žilinská nemocnica má nielen veľký modernizačný dlh, ale i historicky zle nastavené ceny s poisťovňami. „Je škoda, že vzhľadom na očakávané zvýšené poistné, ktoré vyplýva z rekordného rastu ekonomiky, zamestnanosti a sociálnych balíčkov, nebola štátna poisťovňa ochotná upraviť v oveľa väčšej miere významnú nerovnováhu, ktorá nás brzdí v ďalšom rozvoji nemocnice," zdôraznil generálny riaditeľ s tým, že financie uberie zdravotníckemu zariadeniu i zrušenie plánovaných centrálnych nákupov liekov, ktoré VšZP z nepochopiteľných dôvodov nebude realizovať. Nemocnice tak pripraví o ďalšie možné úspory.

„Napriek tomu, že s finančným balíkom, ktorý nám VšZP pridelila, nie sme úplne spokojní, hrozilo, že bez podpisu zmluvy by sme nemohli pacientom poskytovať potrebnú zdravotnú starostlivosť, preto sme pristúpili k dohode. Nechceme, aby sa pacienti stali v tomto vzťahu rukojemníkmi a bola im obmedzená zdravotná starostlivosť. Pevne však veríme, že poisťovňa si aj na základe našich ďalších výsledkov uvedomí rozsah potrebných zmien," uzavrel I. Stalmašek.