Nové monitory dychu pre bábätká

Nadácia Križovatka dnes odovzdala novorodeneckému oddeleniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina 15 kusov nových monitorov dychu BabySense v hodnote 1.200 eur. Monitory kontrolujú dych novorodencov a v prípade jeho zlyhania upozornia na problémy zvukovým a svetelným signálom. „Sme veľmi vďační a vážime si podporu Nadácie Križovatka, ktorá opäť darovala nášmu novorodeneckému oddeleniu monitory dychu. Prvýkrát sme nadviazali spoluprácu v roku 2008 a odvtedy sme z nadácie získali už 27 takýchto moderných prístrojov, ktoré zachraňujú životy novorodencov.

Teší ma, že môžeme zlepšovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj vďaka podpore sponzorov, ktorí pomáhajú rozvíjať žilinskú nemocnicu," uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Podľa riaditeľky Nadácie Križovatka Táni Tomasch je cieľom organizácie pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. „Snažíme sa vybavovať monitormi dychu všetky pôrodnícke oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenska. Monitory BabySense sú jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov," vysvetlila T. Tomasch.

982 fnsp zanadacia krizovatka darovala nemocnici 15 novych monitorov dychu jpg983 fnsp zapristroje monitoruju dych babatiek a upozornia na problemy jpg

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat postihuje deti do jedného roka a spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. „Lekári dokážu stanoviť diagnózu, bohužiaľ, až po smrti dieťatka. Príčina syndrómu zatiaľ nie je jasná, pravdepodobne ide o poruchu dýchania, ktorá vzniká už v tehotenstve a podieľa sa na nej viac rizikových faktorov, napríklad aj fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rovnako však aj rôzne oslabenia detského organizmu a choroby dýchacích ciest. Monitory kontrolujú dýchanie novorodencov a v prípade ohrozenia okamžite varujú," priblížila primárka novorodeneckého oddelenia žilinskej nemocnice Katarína Jackuliaková s tým, že prístroje požičiavajú mamičkám aj domov. Do dnešného dňa nemocnica zapožičala monitory dychu 1.477-krát.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008. Najnovších 15 monitorov dychu zakúpila z darov spoločnosti Xenex, s. r. o., Žilina, KROS a. s. a z príspevku anonymného darcu.