Ortopédi si vymieňajú odborné poznatky na jesennom kongrese

Výmena odborných poznatkov a rozvoj interdisciplinárnej spolupráce v rámci ortopédie sú cieľom Jesenného kongresu Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou, ktorý sa koná v Žiline. Počas dvoch dní odznejú príspevky týkajúce sa aktuálnych diagnostických a liečebných postupov pri úrazoch a ochoreniach v lokalite ramena a nohy. „Na jesenný kongres sme zaradili aj sekciu voľných tém a sesterskú sekciu. Nezabudli sme ani na príspevky juniorov ortopédie, ktoré odznejú počas Fóra mladých ortopédov a najlepšia prednáška bude ocenená stážou v zahraničí," uviedol prezident Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti Milan Kokavec.

793 p1240667 jpg794 p1240674 jpg

Jesenný kongres spoločnosti sa koná každoročne. Tento rok pri príležitosti 30. výročia založenia Ortopedického oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou. Lôžkové ortopedické oddelenie bolo otvorené 5. novembra 1987 v budove chirurgického pavilónu. „Za tridsať rokov existencie došlo k rozvoju poskytovania zdravotnej starostlivosti, rozvoju endoprotetiky i miniinvazívnej ortopédie. V súčasnosti na dvoch ortopedických ambulanciách ošetríme ročne takmer 18 tisíc pacientov. Na lôžkovom oddelení liečime ročne okolo 1200 pacientov a operujeme približne 1100 ľudí," doplnil primár ortopedického oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice Ladislav Knapec.

795 p1240676 jpg796 p1240677 jpg

Stretnutia sa zúčastňuje takmer 450 lekárov a zdravotných sestier nielen zo Slovenska a susednej Českej republiky, ale aj z Poľska, Nemecka, Francúzska a Talianska. „Cieľom odborného programu sestier je vzdelávanie v oblasti ošetrovateľstva a starostlivosti o pacientov, či výmena skúseností v rámci ošetrovateľského procesu a zavádzanie noviniek a ich využitie v praxi," povedala vedúca sestra ortopedického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Janka Balážová.