Dych bábätiek strážia nové monitory

Pokojný spánok bábätiek na novorodeneckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina strážia dva nové monitory pre kontrolu dychu. Monitorujú dýchanie dieťaťa a pokiaľ príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. „Používame ich na observačnom boxe, či na fototerapii, kde je nutnosť monitorovať každé dieťa. Používame ich aj u rizikových detí, ale aj u mamičiek na izbách, nakoľko si ich od narodenia bábätka vyžadujú, aby mali istotu, že bábätko bude v poriadku," povedala primárka oddelenia Katarína Jackuliaková.

Oddeleniu ich vďaka projektu Mamička dýcham, ktorý spustili v roku 2008, odovzdala mimovládna nezisková organizácia Nadácia Križovatka. „Cieľom je, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá. Druhou časťou poslania projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia narodených detí môžu pri odchode domov monitor požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu," vysvetlila riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

787 wp20170919110630pro jpg 788 wp20170919110541pro jpg

Novorodenecké oddelenie v súčasnosti disponuje 25 monitormi dychu. Na zlepšenie ošetrovateľskej starostlivosti by ich potrebovali ešte 20. „Zariadenie je veľmi často využívané aj v rámci ošetrovateľskej starostlivosti nielen u nedonosených alebo rizikových novorodencov, ale aj u fyziologických, kedy sestričky popri svojej činnosti nemôžu obsiahnuť každú izbu s fyziologickým novorodencom, nakoľko na inej izbe kúpu, prebaľujú, ošetrujú a keby sme mali monitorom ošetreného každého novorodenca, mohli by sa bezpečnejšie pohybovať po celom oddelení," doplnila vedúca sestra oddelenia Amálka Krkošková. Do dnešného dňa zapožičalo oddelenie rodičom domov 1372 monitorov.