Na Žilinských neurochirurgických dňoch sa stretli odborníci zo Slovenska a Česka

Neurochirurgiou v oblasti mozgových nádorov hýbe neuromonitoring. Skonštatovali to účastníci siedmeho ročníka Žilinských neurochirurgických dní, ktorý sa dnes skončil v Terchovej. „Čo sa týka mozgových nádorov dnes tá diagnostická technika postúpila, ale aj počas operácie veľmi vpred natoľko, že my dokážeme nielen zistiť, kde sú ktoré štruktúry mozgu uložené, ale dokážeme si to aj na snímkach overiť počas operácie a dokážeme sledovať aj ich funkciu. Celkovo by sa to dalo nazvať, že to je neuromonitoring," uviedol neurochirurg profesor Juraj Šteňo.

Lekári prezentovali vhodnosť výberu monitoringu, ako s prístrojmi zaobchádzať, či ako vyhodnocovať nálezy, ktoré prístroje ukazujú. „Monitorujeme počas operácie funkciu miechy alebo mozgu a vieme v prípade, že by malo potenciálne dôjsť k jeho poškodeniu, včas prestať s výkonom, alebo počkať, aby výsledok po operácii nebol horší ako stav pacienta pred operáciou," povedal primár neurochirurgického oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Peter Bačinský.

686 p1230610 jpg687 p1230613 jpg

Zdravotné sestry si počas odborného programu vymenili skúseností v ošetrovateľskej starostlivosti o pacienta po operácii mozgu alebo s nádorovým ochorením mozgu. „Veľmi hodnotné boli prednášky, ktoré boli od dievčat z Českej republiky. Prišli s novými témami, ako ošetrujú pacientov, ktorí sú z inej kultúry, ako to zaťažilo ich prácu, pretože sú tam rozdiely medzi ich a našou kultúrou. Jedným z negatív pri ošetrovaní bola rečová bariéra. Všetky pokyny a súhlasy dával manžel. Bola ťažká komunikácia, keď manžel nesúhlasil, nemohli niektoré úkony robiť. Pacientku mohol výlučne ošetrovať len ženský personál. Pokiaľ ju mal ošetrovať lekár, manžel musel dať súhlas," doplnila vedúca sestra neurochirurgického oddelenia FNsP v Žiline Kamila Guothová.

688 p1230624 jpg689 p1230625 jpg

Na podujatí, ktoré každé dva roky organizuje neurochirurgické oddelenie FNsP v Žiline, sa zúčastnilo viac ako 70 lekárov a zdravotných sestier zo Slovenska a Českej republiky.