Žilinská nemocnica má kladný hospodársky výsledok

Racionalizačné kroky a snaha vedenia o stabilizáciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina sa pretavili do súčasných ekonomických ukazovateľov. Údaje z konca roka 2013 poukazujú predovšetkým na kladný hospodársky výsledok, na zníženie celkového dlhu nemocnice ako aj na výrazné zníženie straty nemocnice.

Celkový dlh nemocnice k 31.12.2013 predstavuje 17,9 mil. eur, pričom sa podarilo zastaviť zadlžovanie nemocnice a dosiahnuť pokles záväzkov o viac ako 2 milióny eur. Markantnú zmenu možno pozorovať aj v kategórii vytvárania straty zdravotníckeho zariadenia. Kým totiž nemocnica uzatvárala rok 2012 so stratou viac ako 5 mil. eur, rok 2013 sme ukončili s kladným hospodárskym výsledkom.

Našou hlavnou prioritou v oblasti finančného hospodárenia bola jeho reštrukturalizácia. „Začali sme napĺňať rozsah limitov od zdravotných poisťovní, ktorý sme v minulosti nedokázali čerpať celý.  Išlo o viac ako milión eur, ktorý sme na konci roka 2012 nedočerpávali. Prioritou vedenia nemocnice bolo prepracovať zmluvné vzťahy s poisťovňami, optimalizovať čerpanie vyčlenených finančných zdrojov v súlade so zvýšenými výkonmi v oblasti zdravotnej starostlivosti. Vyššie požiadavky na efektivitu práce jednotlivých oddelení, optimalizovanie nákladových položiek za lieky či energie sú neoddeliteľnou súčasťou tohto procesu," vysvetlil Štefan Volák.

FNsP Žilina znížila náklady na lieky o 14 %, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 480 tisíc eur a rovnako aj výšku ostatných prevádzkových nákladov medziročne o 30% , tj. o 396 tisíc eur.

Aktuálne finančné ukazovatele naznačujú, že nemocnica má potenciál aj naďalej hospodáriť vyrovnane. „Ziskovosť však v tomto zmysle nie je naším cieľom, ale prostriedkom na skvalitnenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti, rozšírenie spektra výkonov a zvýšenie ich počtu. V tomto zmysle plánujeme inováciu a modernizáciu nášho zdravotníckeho zariadenia" doplnil riaditeľ FNsP Žilina Štefan Volák.