Detská ortopédia v Žiline oslavuje štvrťstoročie. Na Slovensko priniesla viacero unikátnych výkonov.

Oddelenie pediatrickej ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline oslavuje 25. výročie založenia. Za štvrťstoročie pôsobenia priniesol profesionálny tím zdravotníkov na Slovensko unikátne operačné výkony, za ktorými do tej doby odchádzali rodičia s chorými deťmi do Česka či iných krajín v zahraničí. Mnohé jedinečné operácie panvy a vrodených porúch detskej nohy sa dodnes vykonávajú len v Žiline a práve v žilinskej nemocnici mali premiéru viaceré unikátne výkony, ako komplexné osteotómie kostí či náročné operácie deformít chrbtice s použitím špeciálnych fixátorov. Vo FNsP Žilina použili rastúci magnetický fixátor chrbtice ako prví vo východnej Európe.

 

Ako priblížil zakladajúci a doterajší primár pediatrickej ortopédie žilinskej nemocnice Juraj Popluhár, oddelenie ustanovilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v roku 1997 a je jedným z dvoch centier detskej ortopédie na Slovensku. „Vyprofilovali sme sa zo zahraničnej školy a v rámci operačnej liečby sa zameriavame predovšetkým na zložité až atypické ochorenia pohybového aparátu, deformity chrbtice u detí, ale aj dospelých, a to v rámci spondylochirurgickej časti oddelenia," uviedol primár pediatrickej ortopédie, ktorá je už 23 rokov zároveň centrom na operačnú liečbu následkov detskej mozgovej obrny. V oblasti liečby deformít chrbtice operovali v Žiline zatiaľ najmenšieho pacienta vo veku 17 mesiacov s tuberkulóznym zápalom, ktorý spôsobil ochrnutie dolnej časti tela. Celkovo najmladším pacientom však bolo iba trojtýždňové dieťa so život ohrozujúcim hnisavým zápalom bedrového kĺbu.

 

2346 fnsp zatim oddelenia pediatrickej ortopedie fnsp zilina jpg

 

Detská ortopédia v Žiline zrealizovala do dnešného dňa viac ako 19-tisíc operácií. Podstatnú časť tvoria náročné mnohohodinové výkony. V nadväznosti na operačnú liečbu je jedným z hlavných záberov oddelenia tiež sonografický skríning vykĺbenia bedrového kĺbu u novorodencov. Ročne ich v ambulantnej časti zrealizujú približne päťtisíc. Podľa slov primára J. Popluhára boli žilinskí pediatrickí ortopédi ešte v roku 1994 spoluautormi celoštátnej koncepcie včasného sonografického skríningu vrodenej chyby bedier, ktorý nahradil dovtedy používané röntgenologické vyšetrenie. „Veľkou nevýhodou RTG žiarenia bola radiačná dávka, ktorú v tej dobe masovo dostávala celá populácia matiek a ich detí, no predovšetkým to bol neskorý záchyt prípadného nálezu, keďže vyšetrenie sa realizovalo až v štvrtom mesiaci veku dieťaťa. Skorá USG kontrola dokáže vrodené chyby bedrových kĺbov odhaliť relatívne už hneď po narodení a môžeme ich začať okamžite liečiť," zdôraznil J. Popluhár, podľa ktorého zavedením včasného sonografického skríningu a následnej liečby prakticky vymizli prípady, v ktorých by bolo následky po náleze vrodeného vykĺbenia bedrového kĺbu potrebné operovať.

 

2347 fnsp zav ziline realizuju mnohe narocne operacne vykony ako jedini na slovensku jpg

 

Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Eduard Dorčík priblížil, že pediatrická ortopédia prešla priebežne i viacerými modernizáciami. „Záleží nám, aby sme pacientom zabezpečili čo najlepšiu starostlivosť, no zároveň aby sme vytvorili kvalitné podmienky pre personál, aby sa mohol odborne rozvíjať. Len za posledný rok sme na oddelení investovali 200-tisíc eur do modernizácie prístrojového vybavenia operačnej sály a zakúpili nový operačný stôl, mobilné digitálne RTG zariadenie s C-ramenom a sonografický prístroj," doplnil E. Dorčík, podľa ktorého je detská ortopédia prestížne odborné pracovisko s vysokým kreditom a výsledkami práce uznávanými ako doma, tak v zahraničí. „Oddelenie sa neustále posúva vpred, reaguje na progresívne možnosti liečby, ktoré prináša na Slovensko. Starostlivosť u nás vyhľadávajú pacienti z celej republiky," uviedol riaditeľ žilinskej nemocnice s tým, že pracovisko pôsobí taktiež ako miesto školiacej základne Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. „Sme nesmierne hrdí a ďakujeme všetkým bývalým i súčasným zamestnancom detskej ortopédie za ich výnimočnú prácu a prínos pre našu nemocnicu," uzavrel E. Dorčík.