V žilinskej nemocnici pridali kapacity na očkovanie detí od 5 rokov

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline dnes zaočkovala proti ochoreniu COVID-19 prvých 30 detí vo veku päť až 11 rokov. Vzhľadom na dopyt rodičov o podanie vakcíny priamo v Žiline pridala nemocnica popri očkovaniu dospelých a maloletých nad 12 rokov mimoriadne kapacity vo vakcinačnom centre v hlavnej budove polikliniky aj pre najmladšiu vekovú kategóriu.

 

V žilinskej nemocnici pripravili na očkovanie samostatnú ambulanciu s čakárňou, v ktorej poskytuje starostlivosť výhradne pediatrický personál. Deti od päť do 11 rokov dostávajú dvojdávkovú vakcínu Comirnaty (Pfizer/BioNTech) v osobitnom objeme, ktorý je tretinový v porovnaní s dávkou pre osoby nad 12 rokov. „Práca s malým pacientom je veľmi špecifická, keďže deti môžu mať obavy z neznámeho prostredia, mnohokrát hneď nedokážu povedať alebo opísať, či a kde majú bolesti. Celý proces je o niečo dlhší, vyčlenili sme preto viac času a individuálny prístup," uviedol riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík s tým, že vo vakcinačnom centre pripravili počas pondelkového očkovania tiež niekoľko prekvapení. „Deti prišli podporiť zdravotní klauni, ktorí vytvorili veselú, uvoľnenú atmosféru, za čo sme im veľmi vďační. Pre všetkých malých bojovníkov sme pripravili aj špeciálne očkovacie preukazy, malé občerstvenie, v čakárni boli k dispozícii knižky, maľovanky i pastelky," doplnil E. Dorčík.

 

2344 fnsp zav zilinskej nemocnici ockuju uz aj deti od 5 rokov jpg

 

Primárka oddelenia pediatrie FNsP Žilina Zuzana Cigániková informovala, že v očkovaní vekovej kategórie 5 – 11 rokov bude žilinská nemocnica pokračovať podľa aktuálneho záujmu vo virtuálnej čakárni Národného centra zdravotníckych informácií. „Každý deň sa vo vakcinačnom centre striedajú taktiež naši lekári z oddelenia pediatrie, aby sme zabezpečili personál, ktorý má potrebné skúsenosti s komunikáciou a prácou s detskými pacientmi, dokáže odbúrať ich prípadný strach a poskytnúť im potrebnú starostlivosť," priblížila primárka žilinskej pediatrie. Pre zaočkovanie je podľa jej slov nutná registrácia na www.korona.gov.sk. Podanie vakcíny deťom do 11 rokov nie je možné bez platného termínu registrácie. „Nevyhnutná je prítomnosť maximálne jednej sprevádzajúcej osoby, ktorou musí byť zákonný zástupca alebo iná osoba s notársky overeným splnomocnením. Dieťa by nemalo byť choré a v prípade, ak majú rodičia pri špecifických zdravotných problémoch pochybnosti či otázky, vždy sa môžu vopred poradiť s ich všeobecným lekárom pre deti a dorast alebo príslušným špecialistom," uviedla Z. Cigániková. Na očkovanie je potrebné priniesť preukaz poistenca dieťaťa, občiansky preukaz rodiča, informačné dokumenty a v prípade, že má dieťa iné priezvisko ako zákonný zástupca, aj rodný list dieťaťa. Zákonný zástupca môže informačné dokumenty vypísať vopred, k dispozícii sú na webstránke nemocnice www.fnspza.sk alebo priamo vo Vakcinačnom centre FNsP Žilina s označením „maloletí". Nie je potrebné žiadne ďalšie potvrdenie.

 

2343 fnsp zadetom sprijemnili ockovanie aj zdravotni klauni jpg

 

Žilinská nemocnica zároveň vyhlásila od pondelka 17. 1. 2022 súťaž pre všetky deti vo veku od 5 do 17 rokov, ktoré sa v období do konca februára 2022 zaočkovali alebo zaočkujú vo FNsP Žilina prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. „Každé dieťa môže v nemocnici počas čakania po očkovaní alebo doma nakresliť obrázok na tému „Aj ja pomáham v boji proti pandémii – som vakcihrdina!", ktorý odovzdá do vakcinačného centra. Diela vyvesíme priamo v čakárni tak, aby ich deti videli, keď k nám opäť prídu na druhú dávku. Zároveň ich zverejníme na sociálnej sieti, kde sa uskutoční hlasovanie a víťazi získajú špeciálne darčekové balíčky," priblížil riaditeľ FNsP Žilina. Súťaž prebehne podľa záujmu v dvoch vekových kategóriách v dvoch kolách. Výkresy, ktoré deti prinesú do konca januára, budú na internete prezentované začiatkom februára. V úvode marca nemocnica zverejní zase obrázky doručené do konca februára.

 

Vakcinačné centrum FNsP Žilina začalo svoju prevádzku 5.1.2021, odkedy podalo už 120-tisíc dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19, z nich takmer 8-tisíc pre deti vo veku od 12 rokov.