Vyskúšajte oxygenoterapiu a posilnite svoju imunitu

V žilinskej nemocnici môžu záujemcovia absolvovať účinnú liečbu kyslíkom aj bez indikácie lekára. Oxygenoterapiu ponúka ako súčasť otvorených procedúr ambulantné centrum oddelenia Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (FBLR) Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Liečebná metóda je vhodná pre všetky vekové kategórie, regeneruje organizmus, posilňuje imunitný systém a pomáha pri viacerých zdravotných problémoch, únave, dýchacích ťažkostiach či postcovidovom syndróme.

 

Oxygenoterapia podporuje regeneráciu organizmu na bunkovej úrovni a blahodarne vplýva na fyzické i psychické zdravie jednotlivca. Ako priblížila fyzioterapeutka oddelenia FBLR žilinskej nemocnice Zuzana Šugárová, inhaláciou kyslíka je možné bojovať s únavou, stresom, zlepšiť pamäť i koncentráciu, zmierniť prejavy migrenóznych bolestí hlavy, dermatologické problémy či priaznivo ovplyvniť dýchacie ťažkosti pri astme alebo bronchitíde. „Oxygenoterapia je založená na vdychovaní zvýšenej až 95-percentnej koncentrácie kyslíka, vďaka čomu dostávame do tela intenzívnu dávku, ktorá organizmus naštartuje, zrýchli metabolizmus. Ide o metódu využívanú desiatky rokov, je absolútne bezpečná a s komplexným využitím," uviedla Z. Šugárová s tým, že kyslík sa z tela prirodzene odčerpáva aj stresom, škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia či smogom. Už jedna oxygenoterapia sa vyrovná niekoľkodňovému pobytu vo vysokohorskom prostredí.

 

2333 fnsp zablahodarna liecba kyslikom je v zilinskej nemocnici dostupnejsia pre vsetkych zaujemcov jpg

 

Liečbu kyslíkom často vyhľadávajú ľudia v záťažových profesiách, počas alebo po chemoterapii, ale tiež v tehotenstve ako prevenciu anémie. „Aktuálne je oxygenoterapia veľmi rozšírená pri doplnkovej liečbe pacientov po prekonaní ochorenia COVID-19, keďže pomáha pri opätovnom nadobudnutí fyzickej aj psychickej kondície a posilňuje imunitu," priblížila fyzioterapeutka oddelenia FBLR. Podľa jej slov prebieha inhalácia počas 30 alebo 60 minút prostredníctvom nosnej kanyly pripojenej ku kyslíkovému koncentrátoru. „Procedúry odporúčame najmä na začiatku absolvovať v pravidelných intervaloch, aby bola liečba čo najúčinnejšia," dodala Z. Šugárová.

 

2332 fnsp zanovy kyslikovy koncentrator zakupili vdaka podpore oz priatelia stonozky jpg

 

Nový kyslíkový koncentrátor zakúpila FNsP Žilina vďaka výťažku z podielových daní a predaja vianočných pohľadníc úspešného projektu Občianskeho združenia „Priatelia Stonožky".

 

Na oxygenoterapiu sa môžu záujemcovia objednať osobne na recepcii v ambulantnej časti oddelenia Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (FRO – suterén). Cena za jednu procedúru v trvaní 30 minút je 10 eur, v trvaní 60 minút 15 eur. Pri zakúpení troch a viacerých terapií môžu klienti využiť zľavu vo výške 2 eurá na každé ošetrenie.

 

Terapiu kyslíkom sa neodporúča absolvovať v prípade epilepsie, aterosklerózy, glaukómu alebo pri pokročilom vredovom ochorení žalúdka.