Oddelenie urológie sa sťahuje späť do urologického pavilónu

Od dnešného dňa nájdu pacienti urologické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina vrátane ambulancií a pohotovosti v pôvodných priestoroch pavilónu urológie. Po viac ako roku, kedy bola budova vyčlenená pre nevyhnutnú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 a jej následnej rekonštrukcii, bude opäť slúžiť na ambulantnú, operačnú a  lôžkovú starostlivosť o urologických pacientov.

 

Ako priblížil riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík, urológovia sa vracajú do obnovených priestorov. „Na prízemí sme kompletne zrekonštruovali dve operačné sály s celkovým zázemím. Konečne sme tu mohli priniesť nový operačný stôl zakúpený ešte v prvej polovici tohto roka, čiže prístrojové vybavenie aj celkové zariadenie dnes zodpovedá európskym štandardom a spĺňa vysokú kvalitu požiadaviek v starostlivosti i bezpečnosti pacienta," uviedol E. Dorčík, podľa ktorého sú obe sály klimatizované, takže prinášajú vyšší komfort taktiež pre personál. Súčasne prebiehajú ešte práce na otvorení modernej jednotky intenzívnej starostlivosti, ktorú nemocnica buduje na prvom poschodí urologického pavilónu.  

 

Presťahovaním oddelenia urológie sa po takmer roku uvoľní pavilón chirurgie, v ktorom urológovia dočasne pôsobili. „Obmedzená bola zároveň ortopédia, chirurgia, neurochirurgia aj traumatológia, keďže oddelenia si delili operačné sály a vzájomne si museli vychádzať v ústrety. Na tento moment čakajú najmä ortopédi, ktorých činnosť bola najviac utlmená. Chcem sa preto poďakovať všetkým zdravotníckym aj nezdravotníckym zamestnancom za ich trpezlivosť, prácu a nasadenie. Je to náročné obdobie pre nás všetkých a verím, že vďaka súdržnosti a ochote, ktorú naši kolegovia preukázali v predchádzajúcich mesiacoch, zvládneme tiež tie nasledujúce," zdôraznil riaditeľ FNsP Žilina s tým, že operačné výkony však stále nebude možné uvoľniť do štandardného režimu. „Žiaľ, vzhľadom na aktuálnu situáciu s ochorením COVID-19, kedy máme plne obsadené všetky akútne tzv. červené lôžka pre ventilovaných i kritických pacientov a k nim priradený anestéziologický a JIS personál, operatívu musíme ďalej držať v obmedzenej prevádzke," doplnil E. Dorčík.

 

2288 fnsp zav pavilone urologie pripravuju priestory pre navrat urologickych pacientov jpg

 

Budovu urológie reprofilizovala žilinská nemocnica ako pandemický pavilón prvýkrát počas úvodnej vlny pandémie v apríli minulého roka. Po mesiaci prevádzky bolo COVID oddelenie uzatvorené a vrátili sa doň urológovia. Vlani v októbri však prebehlo ďalšie sťahovanie a pandemický pavilón znovu otvorili na intenzívne obdobie deviatich mesiacov. V priebehu druhej vlny pandémie v ňom hospitalizovali viac ako 1600 pacientov s ochorením COVID-19. Po uzatvorení COVID pavilónu v júni 2021 prebehla dôkladná dezinfekcia a FNsP Žilina začala očakávanú rekonštrukciu oddelenia zahŕňajúcu tiež kompletnú modernizáciu dvoch operačných sál a vybudovanie novej JIS. Od 11.11.2021 poskytuje oddelenie urológie zdravotnú starostlivosť opäť v priestoroch urologického pavilónu. Pacienti s ochorením COVID-19 sú momentálne hospitalizovaní v dvoch lôžkových jednotkách pavilónu Liečebne dlhodobo chorých a jednej izolovanej lôžkovej jednotke oddelenia vnútorného lekárstva.