Novinka pre pacientov s technológiou objavu oceneného Nobelovou cenou

V žilinskej nemocnici môžu pacienti absolvovať novú procedúru v ambulantnej časti oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie s významnými terapeutickými účinkami. Liečba hyperpolarizovaným svetlom biolampy s unikátnym Fullerénovým filtrom urýchľuje procesy hojenia až o 30 %.

Fototerapia s využitím Fullerénového filtra má výraznejšie liečebné účinkyFototerapia s využitím Fullerénového filtra má výraznejšie liečebné účinky

Fototerapia bioptrónovou lampou je štandardnou procedúrou, ktorú však rehabilitačné pracovisko Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline aktuálne rozšírilo o revolučnú svetovú technológiu založenú na objave molekúl C60 známych ako fullerén. „Tento objav novej formy elementárneho uhlíka v prírode bol dokonca ocenený Nobelovou cenou a práve na jeho základe odborníci vyvinuli unikátny Fullerénový filter, ktorý sme začali používať v žilinskej nemocnici. Pacienti môžu jeho priaznivý efekt využiť v rámci našich liečebných procedúr," informovala vedúca fyzioterapeutka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie FNsP Žilina Alena Rihalová. Špeciálny nanofotonický filter podľa jej slov produkuje hyperpolarizované svetlo s výrazne intenzívnejším prienikom do buniek, a to do hĺbky päť až šesť centimetrov, čím napomáha k rýchlejšiemu hojeniu rán. „Liečba stimuluje procesy samoobnovy tkanív, je účinná pri kožných problémoch, zlepšuje kvalitu jaziev, znižuje opuchy, hematómy a využiť sa dá napríklad i pri zmiernení depresií," priblížila vedúca fyzioterapeutka.

Technológia je založená na objave ocenenom Nobelovou cenouTechnológia je založená na objave ocenenom Nobelovou cenou

Procedúra Bioptron s Fullerénovým filtrom je vhodná pre všetkých, ktorí potrebujú liečbu biolampou. Pacienti sa môžu objednať na základe indikácie lekára v rámci odbornej ambulancie oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie FNsP Žilina, kedy je výkon bezplatný. Patentovanú liečbu svetlom je možné absolvovať aj bez lekárskeho odporúčania. „Záujemcovia si termín jednoducho zarezervujú priamo na recepcii v ambulantnej časti rehabilitácií," uviedla A. Rihalová s tým, že terapia biolampy s Fullerénovým filtrom je pri procedúrach indikovaných lekárom uhrádzaná zdravotnou poisťovňou, pre samoplatcov je výkon spoplatnený vo výške 2,50 eur.