Žilinská nemocnica si pripomína Svetový deň predčasne narodených detí

Žilinská nemocnica si 17. novembra každoročne pripomína Svetový deň predčasne narodených detí. Nedonoseným bábätkám, ktoré prichádzajú na svet pred 37. týždňom tehotnosti, poskytuje starostlivosť novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Od januára 2023 sa v žilinskej pôrodnici narodilo 107 predčasniatok, z nich 17 dvojičiek. Najmenšie z nich vážilo len 960 gramov.

Vo Fakultnej nemocnici v Žiline sa o predčasne narodené bábätká stará tím odborníkov na neonatologickej Jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti o novorodencov. „Predčasný pôrod prináša prirodzené obavy a strach matky i celej rodiny. Žiaden z rodičov nechce vidieť svoje dieťatko v inkubátore. V spolupráci s oddelením gynekológie a pôrodníctva pomáhame pri narodení bábätiek už od 28. týždňa tehotnosti. V takom skorom štádiu nie sú úplne vyvinuté všetky orgány a ani samotné bábätko ešte nie je pripravené prísť na svet. Vtedy bojujeme všetci spolu – od malého predčasniatka, cez maminu až po personál,“ uviedla primárka oddelenia neonatológie žilinskej nemocnice Katarína Jackuliaková, podľa ktorej sa samotným narodením takzvaný „boj“ však iba začína. „V porovnaní s donosenými deťmi sa predčasniatka stretávajú s viacerými zdravotnými problémami. Najčastejšie ide o ťažkosti s dýchaním, trávením či rôznymi infekciami. Ani medicína nie je zázračná, no je skvelé, že vďaka moderným technológiám a starostlivosti dnes dokážeme skoro všetky tieto detičky zachrániť,“ doplnila K. Jackuliaková.

Farbou Svetového dňa predčasne narodených detí je purpurová. Mnohé významné inštitúcie svietia práve v tieto dni v špecifickom odtieni fialovej či ružovej. „Pre našu nemocnicu je veľmi dôležitá podpora predčasne narodených detí a ich rodín. Náš personál sa o bábätká dôkladne stará od narodenia a s láskou ich mnohokrát až po dlhých týždňoch, keď to ich zdravotný stav umožňuje, posiela s rodičmi domov. Celému tímu zdravotníkov i nezdravotníkov patrí preto vďaka za ich starostlivosť a rodičom za ich nekonečnú silu a odhodlanie,“ vyzdvihol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Eduard Dorčík a dodal, že na podporu Svetového dňa predčasne narodených detí pripravila tento rok žilinská nemocnica opäť špeciálne prekvapenie. „Len minulý týždeň sa nám podarilo na vstupnej bráne pre peších osadiť nový decentný nápis s názvom nemocnice. Pri návrhu sme riešili tiež to, aby to nebol len klasický pútač, chceli sme, nech ponúkne niečo viac. Preto podporíme tento výnimočný deň aj vizuálne. Náš nový nápis a s ním celá žilinská nemocnica sa sfarbí do purpurovej farby na podporu našich najmenších bojovníkov,“ uzavrel E. Dorčík.

FNsP ZA Žilinská nemocnica sa zahalí do purpurovej farby na podporu predčasniatok