Aktuálne

Žilinská pôrodnica hlási mimoriadne plodný máj

Žilina 9. jún 2021 – Pôrodnicu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina zaplnil rekordne vysoký počet mamičiek. V priebehu mája prišlo v žilinskej nemocnici na svet až 174 novorodencov. Za posledných viac ako päť rokov ide o druhý najsilnejší mesiac. O šesť bábätiek navyše sa v mesačnom porovnaní narodilo zatiaľ len vlani v júli.

Začiatok roka 2021 sa v pôrodnici FNsP Žilina rozbiehal pomalšie, intenzita počtu prichádzajúcich rodičiek sa však postupne začala zvyšovať a oddelenie hlási takmer plný stav aj v prvých júnových dňoch. „Tešíme sa, že sa opäť rodí viac bábätiek a že si maminky vyberajú práve našu pôrodnicu. Zrealizovali sme mnoho zmien, zlepšení a modernizácií, vďaka ktorým cítime veľmi silnú pozitívnu spätnú väzbu a najmä spokojnosť žien, čo je naším prvoradým cieľom," priblížil primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek. Podľa jeho slov tento rok zdravotníci profesionálne odviedli už takmer 800 pôrodov, v niektoré dni sa za 24 hodín narodilo aj desať novorodencov. „Len v sobotu 5. júna to bolo 11 detí, čiže v ten deň u nás prišlo na svet jedno bábätko približne každé dve hodiny," doplnil M. Sudek s tým, že pre personál to predstavuje náročnejšiu službu, v rámci ktorej ale naplno pracuje celý tím, aby zabezpečil kvalitnú starostlivosť o rodičku i dieťatko.

Tohtoročný máj bol v Žiline opäť v znamení vysokej pôrodnosti

V žilinskej pôrodnici si prevahu každoročne udržiavajú chlapci. Zmenu nepriniesli ani prvé tohtoročné mesiace. Ako informovala primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková, z 807 doposiaľ narodených detí je dievčat menej ako polovica. Dvojičky privítali deväťkrát. „Veľký dôraz u nás kladieme tiež na správny začiatok, pomoc a podporu pri dojčení. Samozrejmosťou je prvé priloženie hneď po pôrode, kontakt koža na kožu, všetky izby máme typu rooming-in, čiže mamičky sú hospitalizované spolu s novorodeniatkami," zdôraznila K. Jackuliaková s tým, že pokiaľ sa nevyskytnú žiadne problémy, prepustenie z nemocnice domov môže prebehnúť už na tretí či štvrtý deň. „V tom období sa práve rozbieha laktácia, no sme radi, že až okolo 95 % detí od nás odchádza plne dojčených," uviedla primárka žilinskej neonatológie.

Na základe zlepšenia epidemiologickej situácie FNsP Žilina zároveň opätovne otvorila kurzy predpôrodnej prípravy pre budúce mamičky. Nový koncept je prispôsobený reálnym potrebám rodičiek s cieľom eliminovať strach z pôrodu, dopredu ich pripraviť na všetko, čo ich čaká a zároveň naučiť aktívne využívať cviky zamerané na chrbticu, priamy brušný lis či svaly panvy zohrávajúce dôležitú úlohu pri pôrode a následnom zotavení.

Počet návštev: 5576278
Dnes je 20. jún 2021, meniny má Valéria
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk