Aktuálne

Vianočný koncert pre pacientov oddelenia psychiatrie

Žilina 9. december 2019 – Žiaci Základnej umeleckej školy Ferka Špániho v Žiline a študenti Konzervatória v Žiline dnes pripravili pre pacientov a klientov oddelenia psychiatrie žilinskej nemocnice tradičný vianočný koncert. Predstavili klasické, jazzové a, samozrejme, i vianočné skladby.

Tretí ročník vianočného koncertu

„Pôvodná myšlienka vznikla u študentov a pedagógov, ktorí sa pred tromi rokmi ponúkli s realizáciou vianočného koncertu a ostala z toho krásna tradícia," spomína vedúca sestra oddelenia psychiatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Renáta Lachová. Podľa jej slov je takáto aktivita pre pacientov veľmi dôležitá, a to nielen pre umelecký zážitok, ktorý so sebou prináša. „Naši pacienti a klienti denného psychiatrického stacionára v domácom prostredí nedokážu vo väčšine prípadov takýto koncert navštíviť a vychutnať si jeho atmosféru. Veľakrát majú napríklad strach zo sociálnych kontaktov. A my im dokážeme takýto sviatočný a pokojný zážitok ponúknuť u nás, v chránenom prostredí oddelenia," uviedla R. Lachová s tým, že psychicky chorí pacienti sa rovnako môžu cítiť diskriminovaní alebo na okraji spoločnosti a práve prítomnosť študentov a ich pedagógov má pre nich veľký význam. „Cítia tú ľudskosť a nesmierne pozitívne vnímajú, že umelci prišli kvôli nim, že majú o nich záujem. Prišli, aby im zahrali pesničky, zaspievali, poskytli umelecký zážitok, to je pre nich najcennejšie," doplnila vedúca sestra oddelenia psychiatrie.

Vianočnú atmosféru priniesli aj tradičné sviatočné skladby

Tretí ročník vianočného koncertu sa niesol v organizácii pedagogičky žilinského konzervatória a Základnej umeleckej školy F. Špániho Anny Brezániovej. Predstavil dychové i sláčikové nástroje, klavír a spev. Zatiaľ čo prvý blok priniesol klasické skladby mladých konzervatoristov, druhý bol už zameraný priamo na vianočnú tematiku. „V druhej časti sa predstavili speváčky v spolupráci s klaviristom, boli to tradičné slovenské koledy, a po nich sa k nim pridali nástroje, ktoré spolupracujú s týmito spevákmi v rámci školského orchestra ZUŠ Ferka Špániho. Tam si mohli pacienti vypočuť aj skladby typické pre anglickú oblasť či Ukrajinu," priblížila A. Brezániová. Študenti a pedagógovia podľa jej slov vnímajú vianočný koncert v nemocnici ako peknú tradíciu v predsviatočnom období, kedy môžu urobiť radosť druhým, ktorá sa im prostredníctvom úprimným reakcií pacientov vracia naspäť. Na záver nechýbala spoločná Tichá noc, ktorú si s umelcami zaspievali i pacienti.

Žiaci a študenti potešili pacientov a klientov oddelenia psychiatrie

Počet návštev: 5576370
Dnes je 20. jún 2021, meniny má Valéria
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk