Aktuálne

TESTOVANIE COVID-19 – informácie pre pacientov a lekárov

ANTIGÉNOVÉ TESTY
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina realizuje od pondelka 16.11.2020 bezplatné antigénové testovanie COVID-19 pre verejnosť. Mobilné odberové miesto pre antigénové testy na SARS-CoV 2 sa nachádza na novom parkovisku za pavilónom gynekológie a pôrodníctva (oproti záchytného parkoviska pri LDCH).
 
Prevádzkový čas (antigénové testy)
PO – PIA: 7.00 – 15.00 h (posledný odber o 14.45 h)
obedná prestávka: 12.00 – 12.30 h (posledný odber o 11.45 h)
 
OBJEDNANIE na bezplatný antigénový test (nie PCR) elektronicky na
www.objednatvysetrenie.sk/objednavka-vysetrenia.html?page_id=84263&zid=135495&druh_vysetrenia_id=cca6277c-0a5a-4b3a-8233-655b3d7a4594.
 
Prístup LEN PRE PEŠÍCH. Nutné preukázať sa občianskym preukazom.
 
PCR TESTY
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline otvorila v spolupráci so spoločnosťou Klinická biochémia s.r.o. mobilné odberné miesto na testovanie ochorenia COVID-19. Koronavírus 2019 – nCoV (PCR test) je vyšetrenie realizované Real-Time PCR (polymerázová reťazová reakcia), ktorá v reálnom čase detekuje prítomnosť genetickej informácie vírusu SARS-CoV-2, teda prítomnosť špecifickej vírusovej RNA (10 a menej genómu ekvivalentných kópií). Záchytnosť je vyššia ako u akéhokoľvek iného testu v súčasnosti a ide o typ testu, ktorý odporúča aj Úrad verejného zdravotníctva SR a WHO.

NA ODBER JE POTREBNÉ SA VOPRED OBJEDNAŤ, pacienti nie sú testovaní bez lekárskej indikácie alebo uhradenia poplatku pre samoplatcov. Žiadame preto záujemcov, aby nevstupovali do areálu nemocnice k mobilnému odbernému miestu bez telefonického potvrdenia termínu. Objednať sa na odber je možné iba telefonicky, nie osobne v priestoroch odberného miesta.

Na test sa môžete objednať, ak:
  1. spĺňate indikačné kritériá stanovené aktuálne platným usmernením Hlavného hygienika SR (dostupné na stránke www.uvzsr.sk), odber je vykonaný na základe odporúčania vášho všeobecného lekára alebo regionálneho hygienika, test je hradený zdravotnou poisťovňou,
  2. nespĺňate indikačné kritériá stanovené aktuálne platným usmernením Hlavného hygienika SR (dostupné na stránke www.uvzsr.sk), odber je vykonaný na základe úhrady poplatku samoplatcu.

Pre objednanie na odber kontaktujte

Call centrum Klinickej biochémie 0800 820 010,

kde Vám bude priradený dátum, čas a miesto odberu.

Mobilné odberové miesto v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina nájdete za vstupom pre automobily (rampy) v smere z ulice Nemocničná (viď. mapa nižšie). Odber vykonáva kvalifikovaný personál formou hlbšieho výteru z nosa a podnebia úst. Výter je najvhodnejšie robiť ráno nalačno, bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty alebo iných dezinfekcií, použitia cigariet alebo vapovania.

Na odber sa môžete dostaviť:
  • autom (drive-through) - nevystúpite z auta a odber Vám bude zrealizovaný v aute,
  • pešo (pri preventívnom testovaní samoplatcov) – odber Vám bude urobený pri mobilnej odbernej jednotke. Pre vstup a výstup do areálu pešo DODRŽIAVAJTE VÝHRADNE VYZNAČENÚ CESTU (viď mapa nižšie).


TESTOVANIE NA ZÁKLADE LEKÁRSKEJ INDIKÁCIE
V prípade, že spĺňate indikačné kritériá stanovené aktuálne platným usmernením Hlavného hygienika SR (dostupné na stránke www.uvzsr.sk), oslovte telefonicky Vášho všeobecného lekára alebo príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Následne sa na odber v Žiline objednajte prostredníctvom Call centra 0800 820 010.

TESTOVANIE SAMOPLATCOV

V prípade, že máte záujem o PCR testovanie ako samoplatca - za úhradu - je potrebné dodržiavať pokyny a postupovať podľa informácií zo strany Klinickej biochémie s.r.o. 
Cena vyšetrenia (PCR TEST) je 70 € (ide o platbu za vyšetrenie pre PCR test, antigénové testy sú bezplatné, viac informácií vyššie v časti ANTIGÉNOVÉ TESTY).
 
Platba musí byť zrealizovaná vopred, bližšie pokyny na www.klinickabiochemia.sk.

K vypísaniu žiadanky na vyšetrenie a identifikáciu je postačujúci občiansky preukaz.

Výsledok vyšetrenia zasiela Klinická biochémia mailom v zaheslovanom PDF formáte, heslo k otvoreniu Vám bude zaslané formou SMS na Váš mobilný telefón.
V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte obchodných zástupcov Klinickej biochémie:
Monika Dupkalová, dupkalova(zavináč)klinickabiochemia.sk, mobil: +421 918 423 237,
Mgr. Ardian Ameti, ameti(zavináč)klinickabiochemia.sk, mobil: +421 918 210 678,
prípadne Call centrum: 0800 820 010.
 
Dokumenty na stiahnutie:
Informácia pre pacienta
Žiadanka na vyšetrenie
 
INFORMÁCIE PRE LEKÁROV
Vzhľadom na vydané nové odborné usmernenie MZ SR a hlavného hygienika SR v súvislosti s ochorením COVID-19 a v súvislosti so vznikom Mobilných odberových miest /MOM/ si Vás dovoľujeme informovať o tom že Klinická biochémia s.r.o. zaviedla vyšetrovanie vzoriek pacientov na COVID -19 od 1. 4. 2020.

Na základe týchto usmernení, ktoré je potrebné dodržiavať, bolo zavedené vyšetrovanie na COVID-19 pre indikovaných pacientov /prosíme vychádzať z aktuálneho usmernenia hlavného hygienika SR – viď nižšie/, zdravotníckych pracovníkov ako aj pre samoplatcov. V spolupráci s Fakultnou nemocnicou v Žiline je v areáli FNsP Žilina zriadené mobilné odberné miesto.

Zvozové trasy pre bežné vzorky sa nemenia a vodiči Vás budú aj naďalej navštevovať v pravidelných intervaloch, ako ste boli doteraz zvyknutí.

Vzhľadom k aktuálne prebiehajúcemu núdzovému stavu a obmedzeniam vyplývajúcim z neho Vás chceme súčasne informovať, že Klinická biochémia s.r.o. vyšetruje vzorky bez obmedzenia ako doteraz.

Objednávanie pacientov na vyšetrenie COVID- 19 je realizované momentálne cez call centrum 0800 820 010, kde je potrebné zavolať a objednať na odber pre jednotlivé MOM. Táto situácia bude do času, kým nebude sprístupnená aplikácia NCZI COVID -19-PASS.

Dokumenty na stiahnutie:
Informácia pre lekára
Odber vzorky z nosohltanu na molekulárno-genetické vyšetrenie COVID-19
Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2
Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti s chorobou COVID-19 spôsobenou koronavírusom SARS-CoV-2 pre poskytovanie klinickej mikrobiológie mobilným odberným miestom
Žiadanka na vyšetrenie
Ako požiadať o vyšetrenie na COVID-19 pred operáciou


Počet návštev: 4660702
Dnes je 4. december 2020, meniny má Barbora
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk