Aktuálne

Počet otestovaných v žilinskej nemocnici stúpol, miera pozitivity klesla pod jedno percento

Žilina 9. november 2020 – V rámci celoplošného testovania na COVID-19 zrealizovala Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline od piatka 6.11. do nedele 8.11.2020 spolu 2858 antigénových rýchlotestov COVID-19. Miera pozitivity dosiahla 0,94 %. Testovanie absolvovalo 284 pacientov, 1344 zamestnancov a 1230 rodinných príslušníkov i pracovníkov súkromných ambulancií.

Celoplošné testovanie prebehlo tiež v žilinskej nemocnici

Aj uplynulý víkend sa žilinská nemocnica aktívne zapojila do celoplošného testovania obyvateľstva Slovenska. Zatiaľ čo počet otestovaných v porovnaní s prvým kolom vzrástol o takmer 100 osôb, mieru pozitivity sa podarilo znížiť o tretinu. „Viac menej sme čerpali zo skúseností a organizácie z minulého týždňa, v rámci zdravotníckych oddelení sme od piatka do nedele vyčlenili individuálne tímy pre testovanie pacientov i personálu a pre nezdravotníckych zamestnancov sme vytvorili časový harmonogram na troch vonkajších odberových miestach. Zároveň sme tentokrát vyšli v ústrety nielen rodinným príslušníkom, ale rozhodli sme sa ponúknuť možnosť absolvovať antigénový test u nás taktiež lekárom či sestrám súkromných ambulancií, ktorí poskytujú starostlivosť pacientom v areáli nemocnice. V sobotu realizovalo antigénové testy pre viac ako 1200 príbuzných súčasne až päť odberových miest," priblížila priebeh vedúca odboru ošetrovateľskej starostlivosti FNsP Žilina Gabriela Tvrdá. Počet pozitívnych prípadov sa podľa jej slov znížil najmä v kategórii zamestnancov. „Pozitívnych bolo len sedem z nich. Ďalej išlo o deväť pacientov a 11 rodinných príslušníkov," doplnila. Vďaka ochote a precíznej práci zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov podieľajúcich sa na celoplošnom testovaní sa organizácia zaobišla bez výrazných problémov. „Úprimne ďakujeme každému za nadprácu, ktorú počas tohto víkendu vynaložil, nesmierne si vážime, že máme zamestnancov, na ktorých sa môžeme v ťažkých chvíľach spoľahnúť," uviedla G. Tvrdá.

Odberové tímy testovali v areáli aj na oddeleniach

Vedenie FNsP Žilina súčasne prijalo nové sprísnené opatrenia v súvislosti so znížením rizika šírenia ochorenia COVID-19. „Zavádzame preventívne testovanie antigénovými rýchlotestami, a to pravidelne jedenkrát týždenne pre zdravotníckych pracovníkov a jedenkrát za dva týždne pre nezdravotníckych zamestnancov. Naďalej testujeme tiež pacientov pri príjme a počas hospitalizácie, od pondelka už ale bez vydania certifikátov. V prípade priameho kontaktu s pozitívnym prípadom pokračujeme podľa interných postupov, ktoré sa nám osvedčili, tieto kontakty testujeme citlivejšími PCR testami," informoval vedúci odboru zdravotnej starostlivosti a prevencie žilinskej nemocnice Ivan Mačuga.

Počet návštev: 5576555
Dnes je 20. jún 2021, meniny má Valéria
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk