Aktuálne

Antigénové MOM je od pondelka zatvorené, za pol roka ho využilo 64-tisíc ľudí

Žilina 25. máj 2021 – Z dôvodu zlepšenia epidemiologickej situácie a pokynu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky tento týždeň dočasne uzatvorila svoje dve mobilné odberové miesta na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 aj Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina. Počas polročnej doby prevádzky v nich otestovali viac ako 64-tisíc pacientov, z ktorých takmer 1500 s pozitívnym výsledkom.

Najvyťaženejšími dňami boli pravidelne pondelky a piatky, kedy sa denne prišlo otestovať približne 540 ľudí. „Mobilné odberové miesta na antigénové testovanie sme mali otvorené vždy v pracovné dni a v rámci tohtoročného januárového celoplošného skríningu obyvateľstva na ochorenie COVID-19 boli k dispozícii mimoriadne aj počas víkendu. Práve v tieto dni sme otestovali absolútne maximum záujemcov. Najväčší nápor sme zaznamenali v piatok 22. januára, kedy sme za jeden deň zrealizovali 1569 testov, čo je štandardné množstvo za tri až štyri dni," priblížil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik. Pozitívne výsledky najviac pribúdali ešte v posledných mesiacoch minulého roka. „Vlani v novembri a decembri sa miera pozitivity dostala na úroveň 8 %, predznamenávala tak ťažké obdobie, ktorým sme si v nemocnici prešli začiatkom tohto roka. Počet pozitívnych prípadov klesol pod 1 % až v marci," uviedol I. Bízik. 

V antigénových MOM žilinskej nemocnice otestovali 64-tisíc ľudí

MOM na antigénové testy otvorili v areáli FNsP Žilina v pondelok 16. novembra 2020, posledný deň dočasne pozastavenej prevádzky prebehol v piatok 21. mája 2021. „Naše poďakovanie patrí predovšetkým zamestnancom, ktorí sa tu počas šiestich mesiacov vystriedali v službách. Úprimne im ďakujeme za nasadenie, ochotu zmeniť svoje pracovné pôsobenie a tiež druh vykonávanej práce, s ktorou nikto z nás pred pandémiou nového koronavírusu ani v najmenšom nepočítal. Veľmi nám pomohli tiež študenti medicíny i vojaci, ktorým sme rovnako vďační. Veríme, že priaznivá situácia sa udrží a tak skoro naše odberové miesta nebude potrebné obnoviť, aby sme personál mohli ponechať na ich domovských oddeleniach a vrátiť nemocnicu aspoň sčasti do bežného režimu," dodal medicínsky riaditeľ FNsP Žilina.

Zoznam iných dostupných mobilných odberových miest na antigénové testovanie je zverejnený na webstránke rezortu zdravotníctva www.health.gov.sk/?ag-mom.

PCR testovanie realizuje žilinská nemocnica naďalej vo veľkokapacitnom odberovom mieste za vjazdom pre automobily (vľavo za rampami) v smere z ulice Nemocničná. Len pre objednaných pacientov cez www.korona.gov.sk alebo pre samoplatcov objednaných na www.klinickabiochemia.online.

Počet návštev: 5576253
Dnes je 20. jún 2021, meniny má Valéria
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk