Unikátna operačná metóda HIPEC (hypertermická intraperitoneálna chemoterapia) predstavuje nádej pre pacientov s pokročilým nádorovým ochorením v dutine brušnej, ktorí už vyčerpali inú dostupnú liečbu. Chirurgické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline je jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré tieto náročné operácie realizuje.

Pomoc v Žiline môžu nájsť pacienti, u ktorých sa rakovina rozšírila na vnútorné orgány brucha a pobrušnicovú blanu. Skratka „HIPEC" znamená peroperačnú hypertermickú aplikáciu cytostatík (t.j. operačnú aplikáciu horúceho roztoku chemoterapie priamo do dutiny brušnej). Cytostatikum, prípadne ich kombinácia, je zohriate na 41°C – 42 °C, čo výrazne zvyšuje účinnosť cytostatika, teda látky, ktorá zabíja zhubné nádorové bunky priamo v dutine brušnej.

Cytoreduktívna chirurgia a HIPEC je jedna z najnáročnejších operácií, v priemere trvá osem hodín. „Môžeme s radosťou konštatovať, že chirurgické oddelenie v Žiline a Žilinská fakultná nemocnica s poliklinikou sú vybavené po materiálnej a rovnako aj personálnej stránke, aby sme mohli tieto operácie komfortne, bez problémov, zvládnuť," povedal primár chirurgického oddelenia Juraj Váňa.

 

436 hipec1 jpg

 

Operácia pozostáva z dvoch samostatných krokov. V prvom sa odstráni chorá pobrušnicová blana a choré orgány. V druhom kroku sa 90 minút preplachuje dutina brušná kombináciou cytostatík a tým sa ničia všetky uvoľnené, okom neviditeľné, zhubné bunky. „Roztok je ohrievaný v mimotelovom obehu a cirkuluje špeciálnymi prívodmi (hadicami) za kontroly teploty cez dutinu brušnú. Lekár musí hodinu a pol opatrnými, jemnými, krúživými pohybmi preplachovať všetky orgány tak, aby sa horúci roztok cytostatík dostal naozaj do všetkých oblastí dutiny brušnej," vysvetlil Váňa.

Operačný tím, ktorý vedie onkochirurg Karel Kroupa, vďaka tejto metóde dokáže skvalitniť a predĺžiť život aj ťažkým onkologickým pacientom. „Operácia je vhodná pre selektovanú skupinu pacientov. Je to individuálne podľa typu rakoviny, sú typy malígnych ochorení dutiny brušnej, kde vieme pacientovi predĺžiť život rádovo nielen o mesiace a roky, pri vybraných diagnózach aj o desiatky rokov," uviedol Kroupa.

 

437 hipec2 jpg

 

Pacient Miroslav (37 rokov), ktorému pri bežnej operácii slepého čreva diagnostikovali zhubný nádor v pokročilom štádiu, absolvoval operáciu HIPEC pred dvomi týždňami. Počas kontroly v Žilinskej nemocnici povedal: „Sám som prekvapený, lebo moja operácia trvala osem a pol hodiny. Od operácie som bol na 13-ty deň prepustený do domácej liečby, čiže sám chodím, prijímam stravu, takú trošku ľahšiu, ale nemám s tým žiadny problém. Pacienti ako ja inú šancu nemajú, dožívajú sa maximálne jedného roka, viac nie. Ja sa teraz teším na život a ďakujem pánovi Kroupovi."

Táto metóda je vo svete známa viac ako tri desaťročia, Karel Kroupa ju na Slovensko priniesol v roku 2006. „Mojím cieľom bolo vždy robiť onkológiu, onkologickú chirurgiu a robiť ju dobre. V čase, kedy som odišiel z Národného onkologického ústavu, nikto v tomto trende nepokračoval, pracoval som v zahraničí, potom sa vrátil, a to aj kvôli tomu, aby aj Slovensko malo ďalej túto metódu a aby pacienti mohli prichádzať k nám do Žiliny," uzavrel Kroupa.